Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Bardzo niski poziom białych krwinek
problem do rozwiązania

Bardzo niski poziom białych krwinek

pytanie zadane w dniu: 12.08.2010
problem zgłoszony przez: Kasia_82

Niski poziom leukocytów może wskazywać na poważne problemy zdrowotne - jeśli wyniki morfologii niepokoją, należy pogłębić badania diagnostyczne i rozpocząć proces leczenia. Kiedy powinniśmy natychmiast rozpocząć terapię, tłumaczy Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Witam serdecznie Panie Doktorze.
Przez dość długi czas bardzo słabo się czułam – nie miałam w ogóle energii, byłam ospała. Lekarz skierował mnie na badanie krwi. Morfologia wykazała, że mam bardzo niski poziom WBC – białych krwinek (1,8). Czy może to oznaczać poważną chorobę? Dodam, że bardzo dużo pracuję i niespecjalnie dbam o dietę. Czy jest jakiś sposób na to, by szybko i skutecznie podnieść poziom białych krwinek? Z góry dziękuję za poradę."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam Pani Marto,

Białe krwinki tzw. leukocyty, stanowią populację komórek krwi składającą się z kilku frakcji. Najważniejsze i najliczniejsze z nich to granulocyty obojętnochłonne ( od 40% do 60% leukocytów ) zwane też neutrofilamii oraz limfocyty (od 20 do 40% leukocytów ), pozostałe pomniejsze frakcje to granulocyty zasadochłonne ( bazofile ) i kwasochłonne ( eozynofile ). W największym skrócie dzięki tym komórkom ( przede wszystkim neutrofilom oraz limfocytom ) dysponujemy skutecznym mechanizmem zwalczania patogenów: wirusów, bakterii, grzybów.

O ile niski poziom bazofilii i eozynofilii nie ma większego znaczenia patologicznego, to obniżenie liczby neutrofilii i limfocytów może skutkować zachwianiem skuteczności nieswoistej i swoistej odpowiedzi immunologicznej i być przyczyną nawracających infekcji, a przy bardzo dużym deficycie tych komórek nawet infekcji zagrażających życiu. W Pani przypadku mamy do czynienia z leukopenią ( którą rozpoznajemy gdy liczba leukocytów spada poniżej 4000/ul) . Taka leukopenia prawie zawsze jest skutkiem neutropenii czyli niedoboru granulocytów obojętnochłonnych ( w Pani przypadku liczba neutrofilii będzie bardzo niska < 1000/ul ) Nie wiadamo nic o pozostałych składnikach krwi ,to jest erytrocytach, hemoglobinie i płytkach krwi, te dodatkowe informacje były by ważną wskazówką diagnostyczną .

Istotne jest czy występują u Pani objawy kliniczne leukopenii ( ściślej neutropenii ): gorączka, zapalenie jamy ustnej z powstawaniem aft i owrzodzeń, angina, ropne zmiany skórne, powiększone węzły chłonne szyjne , podżuchwowe- jeżeli tak, to wymaga Pani hospitalizacji w trybie pilnym , profilaktycznej antybiotykoterapii, identyfikacji bakteriologicznej i ustalenia przyczyny leukopenii w trybie przyspieszonym. Jeżeli ww objawy nie występują, wstępna diagnostyka może rozpocząc się w warunkach ambulatoryjnych, z zastrzeżeniem konieczności hospitalizacji w razie wystąpienia gorączki.

Jaka może być przyczyna leukopenii? Jest ich bardzo dużo . Poniżej przedstawiam najważniejsze przyczyny neutropenii. Mogą one stanowic grupę schorzeń pierwotnie hematologicznych dotyczących szpiku kostnego, lub mających związek np. z infekcją czy inną chorobą ogólnoustrojową . Najważniejsze przyczyny leukopenii ( ściślej neutropenii ):

- aplazja szpiku, ostre białaczki, tzw. zespoły mielodsyplastyczne, włóknienie szpiku, zajęcie szpiku przez inne komórki patologiczne, np. nowotworowe

- zakażenia: stany po ostrych infekcjach wirusowych ( np. grypie ), zakażenie wirusem HIV ( tutaj głównie wystąpi niedobór limfocytów )

- układowe choroby tkanki łącznej tzw. kolagenozy, np. toczeń układowy

- toksyczny wpływ leków ( np. leki przeciwbólowe oraz przeciwpadaczkowe, niektóre leki psychotropowe, leki na nadczynnośc tarczycy ) oraz różnych substancji chemicznych np. lakiery, farby, rozpuszczalniki organiczne, benzen i inne węglowodory aromatyczne ( najczęściej jest to ekspozycja zawodowa).

Z tej różnorodnej aczkolwiek niepełnej listy przyczyn neutropenii wynika bardzo skomplikowany proces diagnostyczny obejmujący szereg badań zależnych od kontekstu klinicznego ( tzn. objawów klinicznych pacjenta i nieprawidłowości badania przedmiotowego ). Może on obejmować konieczność wykonania takich badan jak : biopsja szpiku, badania wirusologiczne, badanie obecności autoprzeciwciał ( np. tzw przeciwciała ANA- czyli przeciwjądrowe występujące we wspomnianym już toczniu układowym).

W przypadku tak znacznej leukopenii powinna się Pani udać do lekarza w celu pogłębienia diagnostyki. Odpowiadając na ostatnie Pani pytanie, nie istnieje szybki i skuteczny sposób na podniesienie liczby leukocytów. Bez zidentyfikowania przyczyny wywołującej leukopenię nie ma mowy o terapii i rokowaniu.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Alzheimer - kobiecy problem

Jak jeść sensownie i zdrowo?

Czy kawa z rana naprawdę szkodzi?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

126 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu