Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Jakie witaminy dla matki karmiącej?
problem do rozwiązania

Jakie witaminy dla matki karmiącej?

pytanie zadane w dniu: 12.08.2010
problem zgłoszony przez: Weronika Sado

Czy dieta matki karmiącej naprawdę jest monotonna i pełna wyrzeczeń? Jak jeść, aby nie zaszkodzić dziecku, tłumaczy Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Jestem młodą, przemęczoną pracą, brakiem snu i opieką nad dzieckiem matką. Czy jeżeli nadal karmię dziecko piersią, mogę zażywać zestawy multiwitamin, żelaza, magnezu? Czy to nie zaszkodzi maluchowi?"

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam Panią,

Nie. Zarówno ciąża jak i okres karmienia piersią są fizjologicznymi stanami, w przebiegu których istotnie zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy, mikro- i makroelementy. Stosowanie tych preparatów nie tylko nie zaszkodzi maluchowi, ale jest absolutnie konieczne dla jego prawidłowego rozwoju, tak wewnątrzmacicznego jak i po urodzeniu.

Szczególnie ważne jest zaopatrzenie organizmu w dodatkową ilość żelaza, kwasu foliowego oraz jodu. Żelazo niezbędne jest do syntezy hemoglobiny, mioglobiny oraz cytochromów ( enzymów mitochondrialnych determinujących prawidłowe funkcjonowanie każdej komórki organizmu ), bez kwasu foliowego niemożliwe były by intensywne podziały komórek i rozwój właściwie wszystkich narządów dziecka a jod uczestniczy w syntezie hormonów tarczycy.

W okresie karmienia piersią kobiety powinny przyjmować dodatkowo ok. 100mg żelaza na dobę, zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta około 5-krotnie i wynosi 500ug, a dodatkowa podaż jodu to 100-200ug na dobę. Rekomenduje się , aby wszystkie te składniki przyjmować w postaci jednego preparatu złożonego. Ważne jest , aby wybrać preparat skomponowany właśnie dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, a nie dowolny wśród wielu dostępnych w tej kategorii suplementów diety.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Bolesne miesiączki mogą zwiastować endometriozę

Staranie o dziecko

Zespół policystycznych jajników a ciąża

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

6 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu