Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Bardzo trzęsą mi się ręce
problem do rozwiązania

Bardzo trzęsą mi się ręce

pytanie zadane w dniu: 20.09.2010
problem zgłoszony przez: Lola

Trzęsące się dłonie to przypadłość, której stanowczo nie należy bagatelizować - może być pierwszą oznaką zarówno problemów tarczycowych, co tzw. 'parkinsonizmu'. Porady udziela Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Droga Pani.

Ostatnio zauważyłam, że bardzo trzęsą mi się ręce. Co prawda mam trochę stresów w życiu, ale wydaje mi się, że z biegiem czasu dłonie trzęsą mi się coraz bardziej. Czym to można tłumaczyć? Czy to mogą być pierwsze oznaki jakiejś poważnej choroby?

Aleksandra "

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Pani Aleksandro,

Czy ma Pani również inne objawy? Tremor rąk (tak właśnie ten objaw się nazywa profesjonalnie) może być objawem nadczynności tarczycy, ale wówczas będą również obecne inne symptomy takie jak: kołatanie serca, wzmożona potliwość skóry, spadek masy ciała przy dobrym apetycie oraz biegunka. Jeżeli Pani nie ma tych objawów, to nadczynność tarczycy jest mało prawdopodobna, ale nie niemożliwa, więc należy oznaczyć hormony tarczycy: TSH i FT4.

Inną przyczyną jest parkinsonizm, czyli zaburzenie neurologiczne polegające na stopniowym niedoborze dopaminy w określonych częściach mózgu. Nie pisze Pani o swoim wieku, więc trudno mi się wypowiedzieć, co do możliwości początku tej choroby. Zazwyczaj dotyczy ludzi po 60. roku życia. Nie mniej jednak parkinsonizm może być również po lekowy. Czy stosuje Pani jakieś leki? W parkinsonizmie trzęsące się dłonie lub inne partie mięśniowe, nie są jedynym objawem, dochodzi do stopniowej niemożności inicjowania ruchów dowolnych, czyli pojawiają się zaburzenia chodu i mowy.

Następną ewentualnością jest reakcja nerwicowa (wspomina Pani o stresach) i w końcu istnieje tzw. tremor essentialis, czyli drżenie samoistne, bez znanej przyczyny.

Jeżeli wykluczy Pani nadczynność tarczycy u lekarza pierwszego kontaktu, należy udać się z tym problemem do neurologa.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Przeczytaj również:

Nie każdy guzek to rak

Bardzo dużo solę. Czym to może być spowodowane?

Zentel - lek na robaki

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu