Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradżycie intymne
zwiń szukanie zaawansowane
Stosunek seksualny
problem do rozwiązania

Stosunek seksualny

pytanie zadane w dniu: 29.06.2011
problem zgłoszony przez: Małgosia, 20 lat

Pierwszy raz zazwyczaj bywa bolesny. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na podniecającą grę wstępną. Porady udziela Ewa Krawczyńska, seksuolog.


Treść pytania:

"Co mam zrobić? Mam stałego partnera, z którym chcę się kochać, ale za każdym razem, kiedy podchodzimy do naszego pierwszego razu - ja odczuwam ból i do niczego nie dochodzi. Ból jest silniejszy od mnie i nie potrafię się rozluźnić, ani zapomnieć o bólu. Co robić? Błagam, pomocy!"

Ewa Krawczyńska Porady udziela Ewa Krawczyńska, seksuolog:

Przede wszystkim, powinna się Pani udać do ginekologa, który po przeprowadzeniu badania stwierdzi, czy odczuwany ból może wynikać z nieprawidłowej budowy anatomicznej (np. grubsza, mniej elastyczna błona dziewicza, nadwrażliwość przedsionka pochwy) i wtedy zaproponuje odpowiednią pomoc. Należy jednak pamiętać o tym, że pierwszy raz (nawet przy prawidłowej budowie anatomicznej) wiąże się z odczuwaniem bólu. U niektórych kobiet jest on niewielki, u innych może być dość silny. Nie zawsze też dochodzi do krwawienia w wyniku przerwania błony dziewiczej.

Dla kobiety, rozpoczynającej współżycie, bardzo ważne jest rozluźnienie się, sprzyjająca temu atmosfera, ale też własne przekonanie, że na pewno się tego chce. Jeśli te warunki są spełnione, można iść dalej. Gra wstępna – powinna trwać do momentu, aż kobieta będzie czuła się na tyle podniecona i rozluźniona, że będzie chciała odbyć stosunek. Dlatego przy pierwszym razie ważne jest, aby mieć dużo czasu, aby była pewność, że nikt w tym nie przeszkodzi. Korzystnym rozwiązaniem, jest np. wspólny wyjazd, najlepiej kilkudniowy. Wtedy grę wstępną można nieco wydłużyć w czasie, czyli przez kilka dni skupić się tylko na pieszczotach różnego rodzaju, podczas których partner może m.in. wprowadzać palec do pochwy kobiety, aby mogła się ona przyzwyczaić do penetracji. Jeśli taki rodzaj stymulacji będzie podniecający, a ból nie będzie odczuwalny, jest większa szansa na pomyślne odbycie stosunku. Napięcie mięśni pochwy utrudnia wprowadzenie penisa i tym samym potęguje ból. Stąd, jeśli pochwa nie będzie odpowiednio rozluźniona i nawilżona, odbycie satysfakcjonującego dla kobiety stosunku będzie trudne. Jednak aby to było możliwe, nie wystarczy tylko odpowiednia stymulacja seksualna, ale też zadbanie o sferę emocjonalną w relacji, czyli poczucie bezpieczeństwa, zaufania, szacunku, oraz unikanie presji czy wzajemnego obwiniania.

Lęk przed silnym bólem, krwawieniem, lub myśli o tym, czy penis zmieści się w pochwie, czy nie uszkodzi kobiety, utrudniają często odbycie pierwszego razu, pomimo dużego podniecenia i romantycznych okoliczności. Jeśli tak jest, może warto udać się do specjalisty psychologa czy psychologa-seksuologa na konsultację i sprawdzić, z czego te obawy wynikają i jak sobie z nimi poradzić.

Pozdrawiam,
Ewa Krawczyńska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Co trzecia kobieta płacze po seksie!

Brodawczak

Cesarskie cięcie a karmienie piersią

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Udane życie seksualne warunkuje harmonijny rozwój psychosomatyczny, redukuje napięcia, pozwala czerpać satysfakcję w innych dziedzinach życia. Jeśli męczą Cię problemy związane z Twoją seksualnością, doświadczeni seksuolodzy i psycholodzy udzielą Ci porady.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu