Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Jajnik z cechami PCOS
problem do rozwiązania

Jajnik z cechami PCOS

pytanie zadane w dniu: 05.07.2011
problem zgłoszony przez: ewela20004, 26 lat

80% kobiet z PCOS ma cykle bezowulacyjne - największym problemem jest wywołanie u nich owulacji. Porady udziela dr n. med. Kinga Ziółkowska, ginekolog.


Treść pytania:

"Witam serdecznie,

Ostatnio miałam robione usg transwaginalne, wynik był następujący: trzon macicy w przodozgięciu jednorodny o wymiarach 47,5x30,7mm, jama macicy linijna pusta. Endometrium jednorodne o szerokości 14,0 mm, jajnik prawy z zaznaczonymi cechami PCOS o wymiarach 24,1x22,8mm, jajnik lewy o wymiarach 27,2x17,4mm, Zatoka Douglasa bez płynu. Czy moje wyniki są bardzo złe i powinnam się martwić? Czy to oznaka, że mogę być bezpłodna i mogę mieć problemy z zajściem w ciążę? Czy to schorzenie się da leczyć tylko tabletkami antykoncepcyjnymi, czy też jest inny sposób? Póki co, nie planuję mieć dzieci, może za jakieś 3-4 lata, ale też nie chcę brać przez ten czas hormonów, żeby nie przytyć, bo mam tendencje do tycia i dopiero co udało mi się schudnąć i staram się utrzymać cały czas wagę. Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś dodatkowe badania? Chciałam, żeby mój ginekolog dał mi skierowanie na badanie hormonów płciowych, ale niestety nie dał.

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam. "

Dr n. med. Kinga Ziółkowska Porady udziela Dr n. med. Kinga Ziółkowska, ginekolog:

Witam,

Sam wygląd jajników w badaniu USG nie stanowi rozpoznania zespołu PCO. W tym zespole ważny jest wywiad - najczęściej pacjentki nie miesiączkują lub mają bardzo rzadko miesiączki. Potwierdzeniem mogą być również badania hormonalne, wykonywane pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu i stosunek FSH/LH > 2 (nie jest to objaw stały). Żeby odpowiedzieć Pani na pytanie, czy rzeczywiście mamy w tym przypadku do czynienia z zespołem PCO, warto wykonać badania hormonalne oraz sprawdzić badaniem USG, czy występuje u Pani owulacja.

Pozdrawiam,
Kinga Ziółkowska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Niepłodność kobiet często związana z endometriozą

Badania genealogiczne

Upławy i swędzenie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu