Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Wniosek o eksmisję matki
problem do rozwiązania

Wniosek o eksmisję matki

pytanie zadane w dniu: 12.07.2011
problem zgłoszony przez: Magda, 35 lat

Eksmitować można tylko te osoby, które korzystają z lokalu, nie mając do niego żadnego tytułu prawnego. Więcej na ten temat opowiada Maciej Lach, prawnik.


Treść pytania:

"Witam!

Chciałabym się zapytać, czy mam szansę eksmitować matkę z mojego mieszkania. Mama jest zameldowana. Po prostu wtrąca się do wszystkiego, wyzywa nas, nie daje na utrzymanie domu. Dodam, że chciałam, abyśmy z bratem, który jest za granicą, wynajęli jej kawalerkę, ale ona nie chce, tylko żąda, bym to ja kupiła jej mieszkanie, nasyła dzielnicowych na mnie, że maltretuję dzieci i robię np. imieniny, itp. Nie daję już rady, jest strasznie uciążliwa. Jakie są szanse, bo matka moja posiada oszczędności ponad 10000 zł, więc mogłaby coś wynająć, a jej emerytura wynosi 1000 zł. W moim mieście, wynajęcie mieszkania z opłatami czynszowymi to rząd 500 z. Czy to jest sens, bo dalej tak się nie da żyć! Proszę o poradę.

Pozdrawiam,
Magdalena Ornecka"

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Szanowna Pani,

Eksmisję może nakazać tylko sąd w wyroku. Orzeczenie eksmisji jest możliwe w niżej wymienionych przypadkach:

- braku uprawnień do przebywania w lokalu,
- rażącego i uporczywego naruszania przez zajmującego lokal obowiązującego porządku domowego, w sposób uciążliwy dla innych mieszkańców danego budynku, - rażąco nagannego zachowania aktualnego lub byłego współmałżonka, albo innej osoby zamieszkującej w tym samym lokalu. W myśl art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, współlokator może wystąpić o eksmisję z mieszkania byłego małżonka lub innej osoby wspólnie zamieszkującej, jeżeli osoba ta swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Rażąco naganne postępowanie to m.in. nadużywanie alkoholu, dopuszczanie się aktów przemocy w stosunku do pozostałych mieszkańców oraz wywoływanie awantur. Zakłócanie w sposób ciągły spokoju pozostałym mieszkańcom oraz stwarzanie zagrożenia dla ich życia, zdrowia lub też spokoju. Wniosek o eksmisję należy odpowiednio uzasadnić, w szczególności opisać zachowania, które występują i wskazać odpowiednie dowody na ich poparcie. Mogą to być min zeznania świadków - sąsiadów, którzy potwierdzą awantury i zakłócanie porządku oraz wszelkie inne dowody, które potwierdzą rażące i naganne zachowania. O zasadności żądania eksmisji rozstrzyga ocena stopnia naganności, zachowanie się wobec pozostałych współdomowników, bądź współlokatorów.

Pozdrawiam,
Maciej Lach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Służbowe telefony w domu wpędzają w poczucie winy

Moja córka ma straszne kompleksy

Samotna matka w wychowywanie dziecka

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

3 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu