Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Powiększona wątroba
problem do rozwiązania

Powiększona wątroba

pytanie zadane w dniu: 13.08.2011
problem zgłoszony przez: jenna

Osoby ze stłuszczeniem wątroby 5-krotnie częściej zapadają na cukrzycę typu 2. niż ludzie, u których nie występuje ta choroba. Porady udziela mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog diagnosta.


Treść pytania:

"Witam,

Jakiś miesiąc temu zrobiłam badania u lekarza (badania krwi + usg), ponieważ zauważyłam u siebie od jakiegoś czasu powiększoną prawą stronę nadbrzusza plus lekki dyskomfort. Okazało się, że mam stłuszczoną wątrobę i cholesterol ponad normę. Reszta badań okej. W wynikach rozmiar wątroby został rozpoznany jako normalny, a jednak ta prawa strona jest powiększona ciągle. Czy to jest normalne i dlaczego tak się dzieje?

Z góry dziękuję za pomoc."

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam serdecznie,

Fakt, że ma Pani powiększoną prawą stronę nadbrzusza nie jest normalny, zwłaszcza, jeśli odczuwa Pani dyskomfort. Radziłabym dodatkowo wykonać sobie podstawowe badania w diagnostyce wątroby, do której należą enzymy wątrobowe: ALT (inaczej ALAT), AST (inaczej ASPAT), ALP (fosfataza zasadowa) ewentualnie GGTP (gamma glutatylotransferaza). Czasem pomocne bywa też oznaczenie bilirubiny całkowitej, która odzwierciedla zarówno funkcje wątroby, jak i dróg żółciowych. Jeśli którakolwiek z tych wartości będzie niepokojąca, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu radziłabym zastosować odpowiednie leczenie (tabletki obniżające poziom cholesterolu), troszkę zmienić styl życia poprzez unikanie produktów wysokotłuszczowych, zwłaszcza smażenia na głębokim tłuszczu oraz wprowadzić w życie więcej ruchu.

Pozdrawiam,
Katarzyna Schmidt

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Niepłodność kobiet często związana z endometriozą

Badania genealogiczne

Upławy i swędzenie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

1 osoba uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu