Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Czy odejść od męża?
problem do rozwiązania

Czy odejść od męża?

pytanie zadane w dniu: 27.08.2011
problem zgłoszony przez: Alicia, 31 lat

O tym, czy warto kontynuować małżeństwo, w którym nie jest się szczęśliwym opowiada Katarzyna Ostasz, socjolog oraz coach.


Treść pytania:

"Żyję z mężem już 10 lat. Przed ślubem byłam z nim jeden rok, mamy dwójkę dzieci (3 i 6 lat). Po tych wszystkich latach stwierdziłam, że nie kocham go i że nigdy nie byłam z nim szczęśliwa i że nigdy nie będę. Problem polega na tym, że gdy tylko on ma się zmienić, tzn. mniej pracować, więcej okazywać uczuć, więcej czasu spędzać z dziećmi i ze mną, to zmienia się na parę dni. Ale po tygodniu wraca do punktu wyjścia. I tak ciągle i ciągle. Myślę o tym, żeby odejść, ale dałam mu ostatnią szansę, tylko czy jest to już ostateczna, ostatnia szansa? Tyle lat, a on nigdy nie zmienił się i nigdy raczej nie zmieni. Więc pozostaje pytanie, czy pozostać w nieszczęśliwym związku ze względu na dzieci, czy pomyśleć o swoim szczęściu i się wyprowadzić? Uważam, że 10 lat małżeństwa nie powinno przynieść wypalenia, a wręcz przeciwnie. W sprawach łóżkowych też już nie jest tak często, jak kiedyś. Mam 30 lat i mam większe potrzeby, niż np. 5 lat temu. Nie wiem, co zrobić, bo przecież nie jest tak źle, że nie mogłoby być gorzej..."

Katarzyna Ostasz Porady udziela Katarzyna Ostasz, socjolog:

Droga Alicjo,

Nikt z pośród doradców, psychologów, coachów, przyjaciół czy najbliższej rodziny nie jest Tobie w stanie doradzić, czy powinnaś odejść od męża czy też z nim zostać. Ty i tylko wyłącznie Ty jesteś w stanie podjąć taką decyzję. Z jednej strony piszesz, że nie kochasz męża i stanowczo stwierdzasz, że nie jesteś z nim szczęśliwa. Z drugiej strony, dajesz mu szansę poprawy, ponieważ "nie jest tak źle, że nie mogłoby być gorzej...". Proponuję poważnie zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od małżonka, jak również ojca Twoich dzieci, co dla Ciebie oznacza bycie szczęśliwym, kochanym. Warto wypisać sobie na kartce papieru wszystkie pozytywne i negatywne aspekty Twojego małżeństwa. Przeczytaj je uważnie i przeanalizuj. Zapewne kochałaś swojego męża, skoro zdecydowałaś się wyjść za niego za mąż. To prawda, ludzie często zmieniają swoje zachowania na gorsze, ale bardzo często poprzez pracę nad sobą zmieniają siebie, swoje zachowania, nawyki, przyzwyczajenia na lepsze. Warto porozmawiać z mężem szczerze i otwarcie o dylematach, które "siedzą" w Twojej głowie, jak również o Twoich potrzebach seksualnych. Być może mąż nie jest świadomy tego, że Twoje potrzeby są znacznie większe od tych, co Tobie oferuje. Dopinguję Twojemu szczęściu Alicjo, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz.

Pozdrawiam ciepło,
Katarzyna Ostasz

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Zdrada i... rozwód?

Porada prawna

Uznanie dziecka przez ojca - Anglika

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

8 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu