Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Jak rozmawiać z 11-letnią córką?
problem do rozwiązania

Jak rozmawiać z 11-letnią córką?

pytanie zadane w dniu: 21.09.2010
problem zgłoszony przez: Maciek

Bycie ojcem, samotnie wychowującym dorastającą córkę, to chyba jedno z najpoważniejszych wyzwań. O tym, jak rozmawiać z dzieckiem i jak stać się jego sojusznikiem opowiada Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog.


Treść pytania:

"Witam.

Kiedy w zeszłym roku zmarła moja żona, zostałem samotnym ojcem wychowującym jedenastolatkę. W ciągu ostatnich miesięcy córka bardzo się zmieniła, co na pewno było spowodowane śmiercią jej mamy, ale również tym, że zaczęła zamieniać się w młodą kobietę. Nie wiem, jak z nią rozmawiać na pewne tematy..."

Marta Pawliczak-Borowiec Porady udziela Marta Pawliczak-Borowiec, pedagog:

Drogi Maćku.

Jesteś niezwykłym tatą, ale przede wszystkim, niezastąpionym człowiekiem dla swojej córki. Rozumiem wątpliwości związane z wychowaniem małej kobietki. Lęk przed porażką może być spowodowany typowym, stereotypowym podejściem, że nikt nie wychowa lepiej dziecka, niż matka. Oczywiście, w kształtowaniu się osobowości ogromną rolę odgrywają oboje rodzice, ale w tej sytuacji cały trud spadł na jedną osobę.

Masz rację pisząc, że zmiany, które przeszła córka były spowodowane śmiercią jej mamy – dla dorastającej dziewczynki to niesamowicie trudna i bolesna strata. Jednocześnie jedenaście lat, to wiek, kiedy zachodzą burzliwe procesy rozwojowe, związane z dojrzewaniem. Nie można oczekiwać od mężczyzny, że w pełni zrozumie sytuację nastolatki, jej zmartwienia i radości, lecz z drugiej strony, możesz przekazać jej cenne informacje o świecie kobiet widziane z perspektywy tej drugiej płci!

Jeśli pewne tematy okażą się zbyt krępujące lub poczujesz się niepewnie, zastanów się, czy nie warto by było poprosić którąś z kobiet w rodzinie czy wśród zaufanych przyjaciół o pomoc.

Przypominam sobie historię znajomej, która, podobnie jak Twoja córka, dość wcześnie straciła mamę. Tata, zdruzgotany wiadomością o pierwszej miesiączce córki popędził do apteki, prosząc farmaceutkę o podpaski, podając wzrost i wagę córki. Dziś znajoma wspomina tę sytuację z rozbawieniem, twierdząc jednocześnie, że jej tata fantastycznie poradził sobie w roli samotnego rodzica.

Pozdrawiam,
Marta Pawliczak-Borowiec

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Dlaczego dzieci kłamią?

Nieznośna córeczka

Problemy z zachowaniem w szkole

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu