Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Jak wyleczyć zastrzał?
problem do rozwiązania

Jak wyleczyć zastrzał?

pytanie zadane w dniu: 06.09.2011
problem zgłoszony przez: Baśka

Zastrzał to ropne zapalenie wierzchniej części palców. Najczęściej spowodowany jest przez bakterie z rodziny gronkowców.


Treść pytania:

"Witam,

Przedwczoraj zacięłam się przy obcinaniu skórki koło paznokcia i dorobiłam się zastrzału. Bardzo bolało, spuchło. Posmarowałam rankę Trybiotykiem i zakleiłam plastrem. Wczoraj doradzono mi, żebym kupiła maść ihtiolową i moczyła zastrzał w gorącej wodzie z mydłem. Tak też zrobiłam. Jednak wieczorem zauważyłam, że na palcu u drugiej ręki robi mi się to samo - ten sam ból, obrzęk i opuchlizna. Tylko, że tym razem niczym się nie zacięłam, ani nie obgryzałam paznokci. Czy to może być jakaś infekcja bakteryjna?"

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam,

Zastrzał i zanokcica są to ropne zakażenia bakteryjne ręki. Zastrzał to ropowica dłoniowej części ręki i najczęściej lokalizuje się na opuszkach palców, a zanokcica to ropne zakażenie wału paznokciowego. Czynnikami wywołującymi tego typu zapalenia są mikrourazy: zakłucie niesterylną igłą, uraz nożyczkowy, zakłucie ością, etc. Objawy to silny ból, obrzęk i zaczerwienienie. W przypadku zanokcicy dochodzi czasami do formowania się wyraźnego zbiornika ropy wzdłuż wału paznokciowego. Najczęściej te ropne zakażenia są powodowane przez gronkowce. Leczenie zasadniczo polega na wykonaniu chirurgicznego nacięcia i umożliwieniu w ten sposób swobodnej ewakuacji treści ropnej, czyli wykonaniu drenażu ogniska ropnego. Przy znacznym zaawansowaniu zakażenia, jego ekspansji na dłoń, dysfunkcji ręki, stosuje się również antybiotyki. Antybiotyki zastosowane w początkowej fazie zastrzału lub zanokcicy mogą uchronić przed interwencją chirurgiczną. Jeżeli objawy opisane w treści pytania nadal trwają, proszę udać się do lekarza, najlepiej chirurga.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Dziecko rozbestwiło się przez dziadków

Nieposłuszne dziecko

Zagubiony syn

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu