Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
Warto wiedzieć
zwiń szukanie zaawansowane
Antykoncepcja hormonalna a wypadanie włosów
problem do rozwiązania

Antykoncepcja hormonalna a wypadanie włosów

pytanie zadane w dniu: 26.09.2011
problem zgłoszony przez: Kulasia

Co może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów? Praktycznie wszystko - zaburzenia hormonalne, niedożywienie, nadmierny stres, czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej... - porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog.


Treść pytania:

"Witam,

Od prawie dwóch lat stosuję tabletki antykoncepcyjne Cilest. Od 3 miesięcy włosy zaczęły mi wypadać w dużych ilościach wraz z cebulkami. Czy może to mieć jakiś związek z przyjmowaną antykoncepcją, czy powinnam przeprowadzić jakieś konkretne badanie, aby się o tym przekonać i do jakiego lekarza się zgłosić? Jeżeli to ma związek z przyjmowanymi tabletkami, to jaką antykoncepcją powinnam je zastąpić? Mam 25 lat i nie rodziłam do tej pory. "

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Łysienie ujęte jest jako jedno z możliwych działań niepożądanych stosowanego przez Panią preparatu. Warto dodać, że jest to preparat antykoncepcyjny o stosunkowo wysokiej zawartości hormonów. Jeśli więc miałby zostać zastąpiony innym lekiem, powinien być to środek o niższym stężeniu hormonów. Warto jednak zwrócić uwagę, że pojawienie się objawów dopiero po dwóch latach terapii lekiem to stosunkowo późna reakcja. Nadmierne wypadanie włosów może wiązać się z wieloma zaburzeniami. Jednym z częstszych są nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy - warto więc wykonać proste i szybkie badanie na poziom hormonów tarczycy we krwi. Wypadanie włosów to także często zbyt niski poziom witamin (głównie wit. E) czy mikroelementów (żelazo, cynk) - należy włączyć suplementację witaminową. Jeśli takie działania nic nie wniosą, trzeba skonsultować się z ginekologiem i ustalić zmianę lub odstawienie antykoncepcji. Wyjściem mogą okazać się też plastry lub pierścień dopochwowy, antykoncepcyjny. Jeśli jednak i takie działania nie przyniosą oczekiwanych efektów - potrzebna będzie konsultacja i dalsze leczenie u dermatologa.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Zakrzepica to podstępny zabójca

Badania genealogiczne

Upławy i swędzenie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

1 osoba uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu