Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Nieregularny okres
problem do rozwiązania

Nieregularny okres

pytanie zadane w dniu: 26.09.2011
problem zgłoszony przez: Majeczka Majewska

O poważnych zaburzeniach miesiączkowania lekarze mówią w przypadku, gdy okres między następującymi po sobie krwawieniami wynosi ponad 3 miesiące. Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog.


Treść pytania:

"Witam!

Czy jest to możliwe, że w wieku 20 lat okres jest nieregularny, czyli że co miesiąc występuje w innych dniach?"

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

O regularnych miesiączkach mówi się, jeżeli występują one w przedziale czasowym od 21 do 35 dni. Zatem regularny cykl to niekoniecznie taki, który pojawia się co miesiąc np. zawsze 15–go, tylko po mniej więcej równym upływie czasu, np. 28 dni. Jeśli jednak miesiączki pojawiają się raz co dwa tygodnie, a innym razem po upływie jakichś 30 dni - rzeczywiście są to już nieregularne cykle, wymagające konsultacji z ginekologiem i badań hormonalnych, celem ustalenia przyczyny zaburzeń i włączenia odpowiedniego leczenia.

Nieregularne cykle mogą wystąpić na każdym etapie w okresie rozrodczym kobiety. U nastolatek zdarzają się częściej, co wiąże się z niedojrzałym układem hormonalnym. U kobiet w wieku około-menopauzalnym nieregularne miesiączki też będą naturalną konsekwencją wygasania czynności hormonalnej. W każdym wieku mogą się jednak pojawić również zaburzenia związane z chorobami czysto ginekologicznymi, endokrynologicznymi czy innymi zaburzeniami oddziałującymi na hormony żeńskie.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Zastrzyk antykoncepcyjny

Grzybica paznokci stóp

Niski poziom WBC

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu