Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Stulejka u 3-letniego chłopca
problem do rozwiązania

Stulejka u 3-letniego chłopca

pytanie zadane w dniu: 28.09.2011
problem zgłoszony przez: sowcia_masterka, 24 lat

Stulejka to zwężenie napletka, uniemożliwiające jego zsuwanie poza żołądź. Jak powinien wyglądać zabieg jej prawidłowego usunięcia? - o tym Piotr Albrecht, pediatra.


Treść pytania:

"Witam,

Chodzi mi o praktykę (nie nazwałabym tego profilaktyką) prowadzoną przez lekarzy - pediatrów względem stulejki u dzieci. Mój syn skończy za niedługo 3 lata i jego napletek nie zsuwa się do końca (nie odsłania całej żołędzi), widać tylko mały kawałek prącia, przez otwór o średnicy ok. 3 mm., nie tworzy się żadna rureczka z napletka. Pani doktor chciała ściągać napletek na siłę, na bilansie 2-latka, twierdząc lub wręcz wmawiając mi, że ma stulejkę, nie zgodziłam się, już kiedyś próbował mu go zerwać w wieku 18. miesięcy (potem Adrianek w ogóle nie dawał mi się tam dotknąć i zauważyłam małe pękniecie na skórce). Sięgnęłam więc do urologi dziecięcej i wyczytałam, że mastka sama z czasem się wymywa, krótkie wzwody odklejają powoli skórkę, a napletek sam schodzi u dziecka w wieku 4. lat, a przyklejony częściowo napletek u dwulatka jest czymś normalnym, a badanie powinno nie sprawiać dziecku bólu. Syn nie ma problemów z sikaniem, nie tworzy się żaden balonik i nigdy też nie mieliśmy żadnych problemów z zakażeniem czy ropną wydzieliną z siusiaka. Czemu, więc lekarze prowadzą tak drastyczną praktykę, jak zrywanie napletka? Czemu, dawniej nikt z rodziców nie był zmuszany do odciągania skórki swoim synom? Czy to ma być działanie zapobiegające, a nóż na wszelki wypadek, gdyby się nie odkleiła? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam."

Piotr Albrecht Porady udziela Piotr Albrecht, pediatra:

Szanowna Pani,

Z praktyką taką niestety także się spotykam, choć jest ona niesłuszna. Jakiegoś postępowania, ale nie brutalnego i „na żywca”, wymaga prawdziwa stulejka (operacja) oraz tylko niekiedy tak silnie przyklejony napletek, że całkiem niewidoczne jest ujście cewki moczowej i dochodzi do nawracających zapaleń – wtedy można, po uprzednim przygotowaniu napletka maścią sterydową, dokonać delikatnego odklejenia. Wszelkie odciąganie na siłę przyklejonego napletka jest, delikatnie mówiąc, niewłaściwe i polecałbym wykonującym, żeby sobie tak, choć raz, sami zrobili. Kobietom oczywiście o to niełatwo, ale czasem u dziewczynek, także dokonuje się rozklejania sklejonych warg sromowych i to również nie ma prawa być zabiegiem brutalnym. Pęknięcia napletka, powstające przy niedelikatnym i nieprzygotowanym postępowaniu, prowadzą jedynie do jego zbliznowacenia i trudności w zarówno naturalnym, jak i ewentualnie zabiegowym jego odklejeniem.

Pozdrawiam,
Piotr Albrecht

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Operacje przyszłości

Zakazane potrawy w ciąży

Kiedy niemowlę zacznie raczkować?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

11 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu