Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Przeciwciała anty-TPO
problem do rozwiązania

Przeciwciała anty-TPO

pytanie zadane w dniu: 30.09.2011
problem zgłoszony przez: Ania, 20 lat

Badanie przeciwciał anty-TPO wykonywane jest zazwyczaj jednocześnie z badaniem stężenia tyreoglobuliny oraz w przypadku niepokojących wyników wcześniejszych badań TSH, T3 i T4. Porady udziela Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Witam.

Niedawno podczas badania krwi wyszło mi podwyższone TSH (4,29). Lekarz zalecił mi powtórzyć to badanie i dodatkowo oznaczyć przeciwciała anty-TPO i anty-TG. Dzisiaj odebrałam część wyników i okazało się, że moje TSH wynosi 3,09, a przeciwciała anty-TPO 135 (przy czym wiem, że norma jest do 35). Na pozostałe wyniki czekam jeszcze tydzień, ale trochę się denerwuję tym, co zobaczyłam dzisiaj. Co to może oznaczać?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Dodatnie miano przeciwciał anty-TPO (przeciwko peroksydazie tarczycowej) jest dowodem na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), które w przeważającej części przypadków prowadzi do niedoczynności tarczycy, jawnej lub utajonej. Przeciwciała anty-TG (przeciwko tyreoglobulinie) są mniej swoiste i mogą występować również u ludzi zupełnie zdrowych. Z punktu widzenia ekonomicznego wystarczające jest oznaczenie anty-TPO. O chorobie Hashimoto (w sensie klinicznym) mówimy wówczas, gdy podwyższonemu mianu przeciwciał anty-TPO towarzyszy jedno z dwóch dodatkowych kryteriów:

- niedoczynność tarczycy (TSH>3,5 oraz kliniczne cechy hipotyreozy: nadmierna senność, apatia, wzrost masy ciała, obrzęk twarzy, suchość skóry, uczucie stałego zimna, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania polegające na wydłużeniu cykli i/lub wydłużeniu krwawienia miesięcznego). W postaciach utajonych te objawy nie występują, lub mają minimalne nasilenie.

- wole, czyli powiększenie tarczycy (często w początkowym okresie zapalenia) a następnie zmniejszenie i zwłóknienie narządu.

Najczęściej w praktyce spotyka się pacjentów z dodatnim mianem przeciwciał oraz podwyższonym stężeniem TSH. Decyzja o leczeniu musi uwzględniać następujące elementy:

- stężenie TSH (większość lekarzy włącza małe dawki tyroksyny już przy stężeniu 3-3,5, niektórzy nawet przy stężeniu 2,5-3,0 ). Jest to uzasadnione zwłaszcza u młodych kobiet z powiększonym gruczołem oraz mających zaburzenia miesiączkowania i chcących zajść w ciążę.

- wielkość gruczołu tarczowego oraz obecność zmian ogniskowych ("guzków").

- obecność dodatkowych cech klinicznych, takich jak: niedokrwistość, zaburzenia miesiączkowania, poronienia w wywiadzie położniczym, podwyższony poziom cholesterolu.

W Pani przypadku pierwszy pomiar TSH byłby już wskazaniem do włączenia tyroksyny, chociaż należy podkreślić, że nie leczymy tylko wyniku. Należałoby wykonać jeszcze badanie USG tarczycy, oznaczyć morfologię krwi oraz stężenie cholesterolu. Jeżeli jest Pani młodą kobietą, występują zaburzenia miesiączkowania lub określone objawy hipotyreozy, stwierdza się powiększenie tarczycy lub obecność zmian guzkowych w jej miąższu, należałoby rozpocząć leczenie. W przypadku obecności zmian litych w tarczycy należy również dokonać ich oceny pod kątem wskazań do biopsji.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Wstydliwy problem - wypryski na pośladkach

Sposób na żółte kły

Niedowład nerwu strzałkowego

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

45 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu