Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Nawracająca grzybica pochwy
problem do rozwiązania

Nawracająca grzybica pochwy

pytanie zadane w dniu: 25.10.2011
problem zgłoszony przez: Kobieta

Największym paradoksem w leczeniu grzybicy pochwy jest tzw. błędne koło. Lekarz przepisuje na nią antybiotyk, który w rzeczywistości jest głównym sprawcą powstawania tej przykrej dolegliwości.


Treść pytania:

"Witam,

Jestem żoną i matką trójki dzieci. Od pewnego czasu mam nieustanny problem z nawracającą grzybicą pochwy. Nie mam pojęcia, jak sobie z tym poradzić i dlaczego na to choruję. Globulki dopochwowe, zakupione w aptece bez recepty, niewiele pomagają. Czy powinnam udać się do swojego ginekologa czy mogę się dalej leczyć sama innymi sposobami? Czy to prawda, że gdy raz zachoruje się na grzybicę, to ta choroba będzie powracać?"

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Grzybica pochwy jest bardzo częstym problemem wśród właściwie wszystkich grup wiekowych kobiet. Przyczyny infekcji nie zawsze są znane, często wiążą się z podróżami, przemęczeniem, stresem, terapią antybiotykami. Zawsze istnieje też prawdopodobieństwo, że zakażony jest partner, który w czasie współżycia nadkaża zaleczoną infekcję. Leki, które można kupić w aptece bez recepty mają z reguły bardzo słabe działanie i stosuje się je raczej w profilaktyce zakażeń, np. podczas antybiotykoterapii. Jeśli już dojdzie do rozwinięcia infekcji, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego celem badania i włączenia konkretnego leczenia przeciwgrzybicznego i/lub przeciwbakteryjnego. Takie leki stosuje się zwykle w formie dopochwowej. Warto przeliczyć także partnera lekami przeciwgrzybicznymi w formie doustnej. Jeśli natomiast infekcja nawraca, trzeba pobrać posiew z pochwy w kierunku konkretnych drobnoustrojów i włączyć leczenie celowane. Niestety, infekcje pochwy czasami leczy się trudno i wymaga to nieco cierpliwości, ponieważ mają tendencje do nawrotów.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Zakrzepica to podstępny zabójca

Badania genealogiczne

Upławy i swędzenie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu