Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Powiększony migdałfot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Powiększony migdał

pytanie zadane w dniu: 27.10.2011
problem zgłoszony przez: monika

Bóle gardła, powiększone węzły chłonne, stany podgorączkowe - takich objawów nie wolno bagatelizować. Jaki szczegłowe badania najlepiej wykonać w takim przypadku, tłumaczy Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Niedawno byłam u lekarza rodzinnego, od dłuższego czasu źle się czułam. Boli mnie migdał, który jest stale powiększony. Lekarz stwierdził powiększone węzły chłonne i zlecił kilka badań, ale wizytę u specjalisty mam dopiero za 2 tygodnie, a chciałabym widzieć, czy to coś groźnego? USG szyi wykazało: poniżej prawego kąta żuchwy płaski węzeł o wielkości 26 x 8 mm, o zachowanej echo - strukturze, po tej stronie przynaczyniowo, w piętrze dolnym kilka niewielkich węzłów do 9 x 4 mm.
Poza tym badanie krwi wykazało zwiększoną ilość limfocytów: 54, brak anemii. Ogólnie czuję się dobrze, ale czasami są dni, kiedy jest mi słabo, mam trudności z podstawowymi czynnościami, czasami pojawia się stan podgorączkowy, trwający kilka dni. Bardzo często łapię jakieś infekcje, przeważnie gardła, wtedy migdał staje się jeszcze większy niż jest. Odczuwam także bóle rąk i nóg. Proszę o odpowiedź."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam.
Badanie USG szyi wykazało powiększony węzeł chłonny o zachowanej echostrukturze - taki opis jest uspokajający. Węzeł chłonny najpewniej jest powiększony odczynowo, to znaczy wtórnie do stanu zapalnego górnych dróg oddechowych (w Pani przypadku gardła i migdałków).

Patologiczne węzły chłonne są w USG hypoechogenne i jest to objaw niepokojący, gdyż może oznaczać węzeł zmieniony nowotworowo. W badaniu morfologicznym krwi podaje Pani podwyższoną ilość limfocytów. Przypuszczam, że zwróciła Pani uwagę na wartość podaną w procentach (54 proc.). Jest to wartość względna, należy odnieść ją do całkowitej liczby leukocytów i obliczyć bezwzględną liczbę limfocytów. Należałoby wykonać u Pani wymaz z gardła i powiększonego migdałka, dokładną kontrolę stomatologiczną, a z badań dodatkowo oznaczyć OB i CRP. Proponuję również wizytę u laryngologa.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu