Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Zamknięta w sobie
problem do rozwiązania

Zamknięta w sobie

pytanie zadane w dniu: 02.11.2011
problem zgłoszony przez: weronia, 19 lat

Osoby cierpiące na socjofobię odczuwają praktycznie ciągły, wszechogarniający lęk wobec różnych sytuacji społecznych - zarówno towarzyskich, jak i zawodowych. Porady udziela Anna Nitka-Siemińska, psychiatra.


Treść pytania:

"Z natury jestem nieśmiała i zamknięta w sobie, mam wrażenie, że niektórych to ode mnie odstrasza. Dużo czasu mi potrzeba zanim tak naprawdę otworzę się, wyluzuję i będę tą prawdziwą sobą w kontakcie z drugim człowiekiem. Mam przyjaciółki - w kontakcie z nimi czuję się naprawdę swobodnie. Z moim chłopakiem czasami mam chwile "zamknięcia się", kiedy chodzi np. o moje uczucia (nie potrafię mówić o nich wprost, a bardzo bym chciała, trudno znaleźć mi słowa), chciałabym być jeszcze bardziej otwarta w relacjach z nim. Chciałabym również nie bać się poznawać nowych ludzi (najczęściej - nie zawsze - boję się, jak mnie dana osoba odbierze). Nie chcę być odludkiem, samotnikiem. Chcę, aby ludzie uważali mnie za kogoś towarzyskiego, otwartego i wesołego - mam dość mojej etykietki, która tak utrudnia mi życie. Ta "małomówna i nieśmiała" - bardzo trudno się od niej uwolnić...

Proszę o radę :)"

Anna Nitka-Siemińska Porady udziela Anna Nitka-Siemińska, psychiatra:

Witam serdecznie,

Jak sama Pani zauważyła: im bardziej się Pani izoluje, tym bardziej jest Pani postrzegana jako "nieciekawa" osoba i... izoluje się Pani bardziej. Problem ten dotyczy wielu osób. Kiedyś postrzegało się go, jako nieśmiałość, czyli cechę charakteru. Od pewnego czasu traktuje się zaś ten problem inaczej. Badanie pokazały, że jest to coś więcej, niż cecha charakteru i obecnie problem ten nazywa się fobią społeczną. Zaburzenie to polega na trudnościach w sytuacjach społecznych. Osoba taka ma na przykład duże problemy z zawieraniem nowych znajomości, unika publicznych wystąpień, unika sytuacji, gdy jej zachowanie, wygląd może podlegać ocenie większej grupy. Wejście w nowe środowisko jest wiec wyjątkowo utrudnione. W terapii fobii społecznej stosować można leki, albo można też skorzystać z opieki psychologa. Możliwe jest też równoczesne stosowanie farmakoterapii oraz objęcie pacjenta opieką psychologa. Jeżeli słusznie podejrzewam, że u Pani mamy właśnie taki problem, sugerowałabym udanie się do specjalisty.

Pozdrawiam,
Anna Nitka-Siemińska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Jeden leniwy pracownik może "popsuć" cały zespół

Czy warto podjąć walkę z przemocą psychiczną?

Jak zwiększyć chemię?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

4 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu