Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Problemy z wypróżnianiem
problem do rozwiązania

Problemy z wypróżnianiem

pytanie zadane w dniu: 09.11.2011
problem zgłoszony przez: annn

By przyśpieszyć proces wydalania resztek pokarmu z organizmu należy zwiększyć ilość spożywanego błonnika oraz pić co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Więcej na ten temat w poradzie poniżej.


Treść pytania:

"Witam!

Mam 22 lata i odwieczny problem z wypróżnianiem się. Raz na tydzień lub na dwa tygodnie idę do WC. Ja się wtedy źle czuję przez te tygodnie. Stosowałam wiele rzeczy i nic. Odczuwam straszne wzdęcia i bóle brzucha. Byłam u gastrologa, to powiedział mi, że to na tle psychicznym, nie zlecił mi żadnych badań, nic. Kazał mi kupić Activie i jeść dużo białka i warzyw. Niestety - to nie pomaga. Nie mogę stosować środków przeczyszczających, bo źle się po nich czuję. Mam aktywny tryb życia.

Proszę o radę... :)"

Katarzyna Haczkiewicz Porady udziela Katarzyna Haczkiewicz, dietetyk:

Witaj.

Aby dobrze poznać Twój problem, konieczny byłby wywiad żywieniowy. Wzdęcia i bóle brzucha mogą być spowodowane nagromadzeniem się gazów w jelicie. Gazy te produkuje nieprawidłowa flora bakteryjna. Możesz spróbować zażywać przez około 10 dni kapsułki z probiotykiem. Jogurty i kefiry też mają w swoim składzie bakterie probiotyczne, ale na pewno nie polecam słodkich jogurtów typu Activia. Ilość cukru w takich jogurtach powoduje, że te bakterie nie działają tak, jak powinny.

Dobrze by było wzbogacić dietę w błonnik i odpowiednią ilość płynów, aby zwiększona ilość błonnika mogła swobodnie oczyścić jelita. Powinnaś wypijać około 2 litrów płynów w postaci wody mineralnej, herbaty (nie czarnej) bez cukru, świeżych soków owocowych lub warzywnych. Duża ilość warzyw i owoców, kasz pełnoziarnistych, naturalnych płatów np. owsianych i suszonych owoców (w szczególności śliwek) powinna pomóc w walce z zaparciami. Niestety, zbyt duża ilość białka może być przyczyną wzdęć. Zalegające w jelitach resztki białka gniją i powodują namnażanie się nieprawidłowej flory bakteryjnej, która produkuje gazy. Polecałabym nawet przez kilka dni unikać mięsa, a skupić się na warzywach, owocach, płatkach owsianych, kaszach i probiotycznych, naturalnych produktach nabiałowych.

Zwiększenie aktywności fizycznej również pomoże poprawić perystaltykę jelit. Wystarczy spacer czy jazda na rowerze.

Pozdrawiam,
Katarzyna Haczkiewicz
Twój Dietetyk

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Oliwa z oliwek chroni wątrobę

Ważę za dużo

Ataki obżarstwa

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

15 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu