Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpraca i kariera
zwiń szukanie zaawansowane
Stany lękowe
problem do rozwiązania

Stany lękowe

pytanie zadane w dniu: 15.11.2011
problem zgłoszony przez: Joanna, 24 lat

Stany lękowe, fobie i napady paniki potrafią wywrócić życie człowieka do góry nogami. W skrajnych wypadkach mogą nawet prowadzić do totalnej izolacji i inwalidztwa - porady udziela Sylwia Aneta Kalinowska, coach.


Treść pytania:

"Witam serdecznie,

Na czym polegają stany lękowe? Czy jeśli się je ma, trzeba iść do szpitala na hospitalizację? Mam dziwne lęki, budzę się w nocy z kołataniem serca, wtedy czuję, że zaraz odpłynę, zemdleję albo stracę zmysły, mam chore myśli, że zwariuję i zrobię coś złego mojemu chłopakowi, przeraża mnie to! Boję się o swoje zdrowie psychiczne, mam umówioną wizytę u lekarza, bo tak się nie da żyć. Mam stresującą pracę, bardzo się nią przejmuję - ostatnio jak do niej idę, to się codziennie czuję jak uczeń, który ma klasówkę, a źle się przygotował. Czy do tego czasu mógłby ktoś napisać coś więcej o problemie?"

Sylwia Aneta Kalinowska Porady udziela Sylwia Aneta Kalinowska, coach:

Witam!

W pewnych sytuacjach życiowych każdy przeżywa lęk lub strach. Chyba nie ma takiej osoby dorosłej, która by nigdy nie doświadczyła tych stanów. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często interpretują swój niepokój, jako oznakę zbliżającej się katastrofy, co prowadzi do błędnego koła, bo lęk jeszcze bardziej wzrasta.

Jeśli lęk staje się na tyle kłopotliwy, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w życiu codziennym, to niewątpliwie warto skonsultować się z lekarzem, ale to nie oznacza od razu hospitalizacji. W większości przypadków nie ma się czym martwić.

U Pani może to być też wynik przemęczenia z powodu stresującej pracy (wiele osób reaguje stanami lękowymi w takich przypadkach), braku poczucia bezpieczeństwa w pracy, w domu, w związku. Statystyki mówią, że ok. 25 proc. dorosłych osób miało w pewnym okresie swojego życia objawy różnych zaburzeń lękowych. Czasami wystarczy odpocząć, a czasami niestety zmienić pracę i zastanowić się, czy obrało się dobry kierunek. Jest Pani bardzo młodą osobą - warto cieszyć się życiem i zadbać o taką pracę, którą będzie Pani kochać. Nie warto się tak męczyć, jeśli nie ma z tego satysfakcji i szwankuje zdrowie.

Proponuję mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i zaaplikować sobie dużo odpoczynku. Może jakieś nieplanowane wakacje?...

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia Kalinowska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Gdy kobieta zarabia więcej...

Kwestia wieku...

Przyjaźń z szefem

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

4 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, na łamach którego porad udzielają doświadczeni doradcy personalni, psycholodzy biznesu i coache. Skorzystaj z ich wiedzy, a awans i satysfakcja zawodowa staną się dla Ciebie pojęciami bardzo bliskimi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu