Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Amoksycylina a ciąża
problem do rozwiązania

Amoksycylina a ciąża

pytanie zadane w dniu: 28.11.2011
problem zgłoszony przez: sofinka, 27 lat

Najczęstszym powodem stosowania antybiotyków w ciąży są zakażenia bakteryjne, które nieleczone mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Porady udziela mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog diagnosta.


Treść pytania:

"Witam,

Przed chwilą wróciłam od lekarza, który przepisał mi Amoksycilinę 1 g z powodu silnego zapalenia zatok. Coś mnie tknęło i najpierw zrobiłam test ciążowy, bo miesiączka spóźnia mi się już prawie tydzień. Wyszły dwie kreski i teraz mam dylemat. Napiszę jeszcze, że w przeciągu ostatniego roku poroniłam dwa razy i przyznam się szczerze, że trochę się boję i wolę dmuchać na zimne.

Bardzo proszę o poradę."

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam serdecznie,

Rozumiem zatem, że nie zdążyła Pani powiadomić lekarza, że jest w ciąży. Zanim lekarz zdecyduje się na leczenie antybiotykiem, najważniejszy jest dla niego stan pacjenta, antybiotyki (zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży podawane są w przypadku ostrych infekcji i o tym, czy powinno się je zażywać decyduje tylko i wyłącznie lekarz).

Amoksycylina jest bezpiecznym antybiotykiem, dlatego stosowanie jej w okresie ciąży nie powinno być szkodliwe dla dziecka. Antybiotyk ten źle przenika przez łożysko i do mleka kobiety karmiącej. Dodatkowo, osiąga niskie stężenie w płynie owodniowym i krwi płodu. Najbezpieczniej jednak byłoby ponownie skontaktować się z lekarzem i zapytać, czy powinna Pani zażywać ten antybiotyk w obecnym stanie. Sugerowałabym także wspomnieć, iż wcześniej Pani poroniła.

Proszę też nie bagatelizować swojego zapalenia i stanu zdrowia. Należy pamiętać, iż nieleczone infekcje i stany zapalne mogą być bardziej szkodliwe dla płodu, niż stosowanie antybiotyków.

Pozdrawiam,
Katarzyna Schmidt

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Niepłodność kobiet często związana z endometriozą

Badania genealogiczne

Upławy i swędzenie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

4 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu