Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
9-latek śpi z mamąfot. 123RF
problem do rozwiązania

9-latek śpi z mamą

pytanie zadane w dniu: 29.11.2011
problem zgłoszony przez: joanna, 36 lat

Syn zawsze zasypiał u siebie w pokoju, jednak od paru miesięcy uparł się, że będzie spał razem ze mną. Mąż tymczasowo wyprowadził się, a jego miejsce zajął 9-latek...


Treść pytania:

"Witam.
Mój 9-letni synek od ok. 4 miesięcy ma kłopot z zaśnięciem. Nie potrafi zasypiać sam i nie chce spać w swoim łóżku. Codziennie wieczorem płacze, że chce spać ze mną i w mojej sypialni. Mąż poszedł spać do innego pokoju, a ja pozwoliłam mu spać ze mną. Dziś jesteśmy na takim etapie, że spać z nim MUSZĘ tylko ja, nie chce zasypiać ani z mężem, ani z babcią. W nocy często się budzi i prosi, aby go przytulać. Wcześniej nie było takiego problemu. Zasypiał i spał w swoim pokoju, w swoim łóżku.

Nie ma mowy, żeby gdziekolwiek pojechał na noc beze mnie. Rozmawiam z nim o tej sytuacji, co jest powodem takiego zachowania. Twierdzi, że niczego się nie boi, tylko chce być ciągle ze mną. Nie pracuję, więc cały swój czas poświęcam synkowi. W ciągu dnia bardzo dużo razy przytulamy się. Okazujemy sobie miłość bez przerwy. Synek w ciągu dnia potrafi co chwilę przychodzić, przytulać się i mówić, że mnie bardzo kocha. Ja oczywiście odpowiadam mu, że go również bardzo mocno kocham. Ale zaczynam stwierdzać, że robi się to niezdrowe. Widzę, że jest trochę zawstydzony tą sytuacją, prosi, żeby nikomu o tym nie mówić. Jednak to jest silniejsze od niego. Proszę poradzić, co robić, aby sytuacja wróciła do normy? Pozdrawiam serdecznie."

Piotr Albrecht Porady udziela Piotr Albrecht, pediatra:

Poza ewentualnym wsparciem ze strony psychologa, musi sobie Pani zdać sprawę, że wychowanie dziecka to jest przygotowywanie go do samodzielności (czyli systematyczne, powolne odcinanie pępowiny) i, że to Pani rządzi w domu. Co nie znaczy, że rządząc, nie ma Pani systematycznie utwierdzać dziecka o swojej miłości (mądrej).

Takie przejściowe okresy mogą się zdarzać nawet 9-latkom, co nie znaczy, że dziecko będzie Państwa (jako małżeństwo) rozdzielać w nieskończoność, co warto mu uświadomić. Pozdrawiam.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

60 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu