Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Autyzm a dieta
problem do rozwiązania

Autyzm a dieta

pytanie zadane w dniu: 05.12.2011
problem zgłoszony przez: Anka, 26 lat

Jak zaznacza Aleksandra Kilen-Zasieczna, doradca żywieniowy z Poradni Dietetycznej JeszFresz - w przypadku autyzmu, oprócz badań dotyczących alergii pokarmowych, warto wykonać badania przesiewowe w kierunku niedoborów pokarmowych.


Treść pytania:

"Witam,

Jestem mamą 4-letniego chłopca. Syn ma zdiagnozowany autyzm, ja, jako matka, chciałabym wiedzieć, jak to jest z tą dietą bezmleczną, bezglutenową i bezcukrową. W sumie chciałam zapytać eksperta, jak to powinno wyglądać? Ja się pogubiłam, nie wiem, od czego zacząć, nie mam specjalisty - nawet nasza pediatra nie umie nas pokierować, dlatego chciałam zapytać, do kogo się udać, do jakiego specjalisty, żeby ustalić, czy syn potrzebuje diety, czy jest uczulony na ten gluten? Wiem - dużo czytałam, dużo widziałam w TV, że jeśli szkodzi jedzenie to zawsze dzieje się coś z rozwojem. Ja chcę mu pomóc, a nie wiem jak. Gdzie się udać do gastrologa czy alergologa? Proszę o radę, bo już nie mam pomysłów. Syn jest dzieckiem omylnym, dużo ludzi nie widzi, dlatego ja wierzę, że to może być prawda, że może jednak coś hamuje ten jego rozwój...

Proszę o radę."

Aleksandra Kilen-Zasieczna Porady udziela Aleksandra Kilen-Zasieczna, dietetyk:

Witam.

Stosowanie diety bezmlecznej i bezglutenowej u dzieci z autyzmem powinno być poprzedzone badaniem dotyczącym zdolności trawiennych dziecka – badaniem laboratoryjnym w celu potwierdzenia alergii pokarmowej. Należy również zrobić badania pozwalające wykluczyć celiakię – chorobę charakteryzującą się nietolerancją glutenu. Maluchy cierpiące na autyzm często charakteryzuje upośledzone trawienie, zwłaszcza białek, stąd taka dieta. U tych, którzy nie są uczuleni na gluten ani inne białka, dieta bezglutenowa również nierzadko przynosi efekty w postaci polepszenia stanu psychicznego i komfortu życia. Z niektórych danych naukowych wynika, iż stosowanie diety bezglutenowej korzystnie wpływa na rozwój psychiczny osób z autyzmem. Badań jest jeszcze stosunkowo mało, aby wpływ diety potwierdzić lub nie w 100-procentach. Oprócz badań dotyczących alergii pokarmowych, warto wykonać badania przesiewowe w kierunku niedoborów pokarmowych. Po wykonaniu badań warto skonsultować się z lekarzem dziecka, po czym udać się do dietetyka po pomoc w ułożeniu codziennego jadłospisu i wskazówki dotyczącej diety.

Z mojej strony daję również wskazówki dotyczące diety bezglutenowej. Należy wyeliminować produkty zawierające gluten: kasze (manną, jęczmienną, owsianą, pęczak, kuskus), płatki jęczmienne, owsiane, mąkę z owsa, jęczmienia, żyta i pszenicy, produkty zawierające ww. rodzaje zbóż, słodycze zawierające dodatki z mąki i ww. rodzaje zbóż, wszystkie przetwory zawierające dodatki z zawartością glutenu, pieczywa i ciast (pszennego, żytniego i razowego), opłatek wigilijny i komunijny, makarony pszenne i razowe, pasztety, parówki, do których w procesie produkcji dodawana jest bułka, kawę zbożową, produkty zawierające skrobię pszenną (nie oczyszczoną z glutenu) lub syrop skrobiowy. Można natomiast spożywać: mięso i wędliny nie zawierające glutenu (należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju pasztety, do których często dodawana jest kasza manna), podroby (w ograniczonych ilościach, ze względu na dużą zawartość tłuszczu nasyconego i cholesterolu), jaja, owoce i warzywa, ryż, kukurydzę, soję, tapiokę, grykę, makarony bezglutenowe, kaszę kukurydzianą, gryczaną, jaglaną, płatki ryżowe, kukurydziane, proso, kleik ryżowy, mąkę ziemniaczaną, ryżową, gryczaną, tapiokową, kukurydzianą, skrobię kukurydzianą, herbatę, kakao.

Pozdrawiam,
Aleksandra Kilen-Zasieczna
Poradnia Dietetyczna JeszFresh

Przeczytaj również:

Licz kalorie!

Słodycze

Jabłkowa dieta

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

18 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu