Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Jak wyeksmitować zameldowaną osobę?
problem do rozwiązania

Jak wyeksmitować zameldowaną osobę?

pytanie zadane w dniu: 05.01.2012
problem zgłoszony przez: Gosia

Jak wyjaśnia Jagna Piwowarska, prawniczka, prezes Fundacji Można Inaczej - Postanowienie o eksmisji zameldowanego zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku.


Treść pytania:

"Potrzebna porada - jak doprowadzić do wyeksmitowania, bądź wymeldowania lokatora/syna, mieszkającego w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą jest matka lokatora? Matka jest schorowaną inwalidką I stopnia: niepełnosprawność ruchowa. Syn mieszka z matką, ale niestety jest alkoholikiem - nachodzi ją, molestuje psychicznie i urządza awantury, dewastuje też część mieszkalną, którą zajmuje samodzielnie, bo mieszkanie komunalne pozwala na to, aby mieli osobne pokoje. Przedpokój i łazienka są niestety wspólne. Ponieważ matka jest inwalidką - wymaga opieki, praktycznie stałej, więc pozostali najbliżsi (córka oraz wnuczka) starają się pomagać, jak tylko mogą. Jednak tu pojawia się problem, bo lokator, w stanie upojenia alkoholowego, albo nawet jak jest trzeźwy, potrafi wyrzucać odwiedzającą osobę - czyli córkę - a swoją siostrę, twierdząc że jest ona niezameldowana, więc ma się wynosić. Ta sytuacja trwa już wiele lat, ale ostatnio zaczyna nabierać już niebezpiecznego charakteru, także czas na konkretne działanie i na radykalne kroki prawne - jeśli takie są możliwe - w celu wymeldowania lub wyeksmitowania lokatora.

Proszę o poradę - czy to w ogóle jest możliwe, w myśl obowiązujących przepisów?

Pozdrawiam."

Jagna Piwowarska Porady udziela Jagna Piwowarska, prawnik:

Witam,

W opisanej sytuacji wskazane jest jak najszybsze podjęcie kroków prawnych w celu wyeksmitowania uciążliwego lokatora. Na tym etapie sprawy, wymeldowanie jest mało prawdopodobne. Meldunek jest decyzją administracyjną, potwierdzającą fakt zamieszkiwania w lokalu. Jeżeli syn najemczyni przebywa na stałe w mieszkaniu, nie ma prawnych podstaw do jego wymeldowania. Nie ma natomiast powodu, żeby matka w dalszym ciągu znosiła naganne zachowanie syna. Zgodnie z treścią art. 11a znowelizowanej ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem, polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie, czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. Postanowienie o eksmisji zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Żeby uprawdopodobnić okoliczności, które będą stanowić podstawę wniosku o eksmisję, w sytuacjach, w których w domu dochodzi do przemocy, należy wzywać policję. Jeżeli syn lokatorki będzie pijany i agresywny, zostanie odwieziony do Izby Wytrzeźwień. Kilkukrotne interwencje policji oraz zeznania świadków powinny wystarczyć, aby przekonać sąd o konieczności eksmisji. Bezpłatną pomoc prawną w tej sprawie można uzyskać w Fundacji Można Inaczej, która mieści się w Warszawie przy ul. Wiktorskiej 24 m. 16, tel. 22 415 20 03.

Kontakt: porady.prawne@mozna-inaczej.org.pl

Serdecznie pozdrawiam,
Jagna Piwowarska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Zdrada i... rozwód?

Porada prawna

Uznanie dziecka przez ojca - Anglika

zdjęcie


Fundacja Można Inaczej

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

15 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu