Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Nowotwór węzłów chłonnych?
problem do rozwiązania

Nowotwór węzłów chłonnych?

pytanie zadane w dniu: 28.01.2012
problem zgłoszony przez: ania

Chłoniaki objawiają się najczęściej powiększeniem węzłów chłonnych lub wątroby i śledziony. Wszystkie są nowotworami złośliwymi, jednak wyróżnia się postacie o mniejszej i większej złośliwości...


Treść pytania:

"Witam,

Mam 21 lat, od 4 lat mam powiększone węzły chłonne szyi, jest ich kilka, około 4. Jakieś 3 lata temu miałam robione usg, węzły wtedy wyszły odczynowe. Jakieś pół roku temu miałam robioną gastroskopię oraz usg jamy brzusznej - wszystko wyszło okej, badania krwi także w porządku. Boję się, czy to nie nowotwór... Byłam u kilku lekarzy i mówią, że wszystko w porządku, a ja nie mogę dać sobie z tym spokoju..."

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam,

Etiologia powiększonych węzłów chłonnych szyi może być różnorodna: infekcyjna, autoimmunologiczna lub nowotworowa. Nowotwór węzłów chłonnych (chłoniak) przebiega dynamicznie z objawami ogólnoustrojowymi: gorączką, spadkiem masy ciała, nocnymi potami, a same węzły chłonne powiększają się i mają dość typowy obraz w usg. Jeśli wynik badania usg wskazuje na odczynowy charakter limfadenopatii, a same węzły nie powiększają się od 4 lat (kryterium czasu jest najważniejsze!), to przyczyna na pewno nie jest nowotworowa. Należy natomiast uwzględnić etiologię infekcyjną, alergiczną, czy wyjątkowo uwzględnić sarkoidozę węzłów chłonnych. Jeżeli zatem węzły nie rosną i nie występują u Pani inne objawy kliniczne, sprawę można uznać za nieistotną.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Węglowodany nie tuczą

Tabletki przeciwbólowe - pomagają czy szkodzą?

Staranie o dziecko

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

10 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu