Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Przewlekłe bóle głowy
problem do rozwiązania

Przewlekłe bóle głowy

pytanie zadane w dniu: 08.02.2012
problem zgłoszony przez: agga, 25 lat

Regularny, długotrwały ból głowy może mieć swoje źródło w stresującym trybie życia. Porady udziela Alicja Grzesiak, specjalistka kryzysu psychologicznego.


Treść pytania:

"Witam,

Mam 25 lat. Od czerwca ubiegłego roku cierpię na przewlekłe bóle głowy. Ból trwa tydzień, czasem dwa, najdłużej bóle trwały miesiąc, po czym znikają na tydzień, czasem na dwa. Ból umiejscowiony jest w 50 proc. z tyłu głowy, w 40 proc. z przodu (w okolicy czoła), a w 10 proc. z boku lub na czubku głowy - można powiedzieć, że "wędruje" z miejsca na miejsce. Ból nie jest mocny, ale przy dłuższych okresach - bardzo męczący. Nie mam jakichś innych dolegliwości, jedynie jestem zmęczona i mam bardzo zmęczone oczy. Gdy bóle przechodzą, wszystko wraca do stanu normalnego, wracają chęci do życia. Byłam kilkakrotnie u lekarza (dodam, że mieszkam w Holandii, więc lekarz podszedł do mojego problemu po "holendersku") i za każdym razem odprawiano mnie z kwitkiem, twierdząc, że to napięciowe bóle głowy i po prostu mam przestać się przejmować tym i bóle przejdą. Bóle ciągle wracają, co negatywnie wpływa na moją psychikę, gdyż ciągle się boję, że to coś poważnego. Na pomoc lekarzy holenderskich nie mam co w tej sprawie liczyć :(

Proszę o pomoc i wstępną diagnozę.
Pozdrawiam."

Alicja Grzesiak Porady udziela Alicja Grzesiak, specjalista kryzysu psychologicznego:

Witam,

Nikt nie jest w stanie postawić diagnozy na odległość. Dobrze byłoby sprawdzić wszystko od strony medycznej. Przyczyna może także leżeć w kręgosłupie. Może warto zainwestować w innego lekarza, przyjechać do Polski lub zrobić tomografię komputerową. Jeżeli zostalibyśmy przy diagnozie bólu „napięciowego”, jest to ból związany ze stresem. Proszę obserwować siebie, czy ból pojawia się w określonych sytuacjach, które mają coś wspólnego (okoliczności, osoby, miejsca). Jeżeli dałoby się znaleźć jakiś wspólny czynnik, można go zniwelować. Kolejna sprawa to sposoby radzenia sobie ze stresem. Jeżeli jest Pani narażona na ciągły stres, to ważna jest umiejętność likwidowania jego skutków. To wszelkie zajęcia sportowe - od zwykłego biegu wokół domu, po aerobic czy siłownię. Jakakolwiek aktywność fizyczna spala hormony stresu, które bez tej aktywności przebywają w organizmie o wiele dłużej. Można też stosować relaksację, medytację, autohipnozę, a nawet słuchać odpowiedniej muzyki. Dobrym rozwiązaniem jest także joga, podczas ćwiczeń dochodzi do odprężenia zarówno ciała, jak i umysłu jednocześnie. Gdy już ból wystąpi - najważniejsze jest rozluźnienie całego ciała. Na ogół robimy dokładnie odwrotnie, napinając całe ciało, co powoduje większą intensywność bólu. Dobrze jest też wtedy myśleć intensywnie o przyjemnych chwilach (np. o przebytym urlopie), to może przerwać zapamiętany wzorzec ścieżki bólowej na neuronach. Opisy radzenia sobie z bólem są dostępne na mojej stronie:

www.alicjagrzesiak.pl

Pozdrawiam,
Alicja Grzesiak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Odkryj sekrety mezoterapii

Mój mąż - mój pierwszy

Jestem nieśmiała

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu