Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Nie płaci zasądzonych alimentów
problem do rozwiązania

Nie płaci zasądzonych alimentów

pytanie zadane w dniu: 29.02.2012
problem zgłoszony przez: wiola29, 29 lat

Obniżenie zasądzonych alimentów może (wyjątkowo) uzasadniać całkowita utrata przez zobowiązanego możliwości uzyskania jakichkolwiek dochodów.


Treść pytania:

"Witam.

Mam do Pani pytanie, dotyczy ono tego, czy sąd może obniżyć zasądzone alimenty ojcu naszego syna. W styczniu minęło 2 lata, jak mam przyznane alimenty na synka. Są one w wysokości 700 zł - jak sąd je przyznał, to mój były partner przebywał za granicą i tam pracował. 1.5 roku temu wrócił do Polski ze swoją nową dziewczyną. W styczniu 2011 r pozbawiłam go władzy rodzicielskiej, bo nie interesował się synem i nie płacił. Po tej sprawie sytuacja się pogorszyła, bo całkowicie przestał płacić i od września 2010 r otrzymuje alimenty z Funduszu Alimentacyjnego w wysokości 500 zł. Ja od urodzenia synka nie pracuję, ponieważ syn, od kiedy skończył 2 miesiące, ciągle choruje - już 2 razy był w szpitalu, wydaję dużo pieniędzy na lekarstwa, nie byłam w stanie iść do pracy przy tym, jak on ciągle choruje. Dopiero od stycznia poszedł do przedszkola, chciałam iść do pracy, ale zima jest, bardzo ciężko o pracę, tym bardziej, jak się mieszka na wsi i nie ma prawa jazdy. Jeżeli podejmę pracę, to dopiero kolo kwietnia lub maja. Od kiedy mały zaczął chodzić do przedszkola, jeszcze częściej choruje. W styczniu i w lutym na leki wydalam już 250 zł. Dwa dni temu otrzymałam pismo z sądu - wezwanie na rozprawę o obniżenie alimentów, stad moje pytanie, czy sąd może je obniżyć? "

Jagna Piwowarska Porady udziela Jagna Piwowarska, prawnik:

Szanowna Pani,

Teoretycznie, istnieje możliwość obniżenia wysokości zasądzonych alimentów. W wypadku tzw. zmiany stosunków, tj. sytuacji, kiedy możliwości finansowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów znacząco się pogorszyły od czasu wydania wyroku alimentacyjnego lub potrzeby uprawnionego do pobierania alimentów zmniejszyły się, sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego może zmniejszyć wysokość świadczenia. Trudno mi oceniać sytuację na podstawie tak niewielu informacji, ale wydaje mi się, że w opisanym przez Panią stanie faktycznym istnieje niewielkie ryzyko niekorzystnej dla Pani dziecka decyzji sądu. Jeśli dobrze Pani udokumentuje wydatki, jakie ponosi Pani na syna, dołączy faktury i rachunki za leczenie i leki oraz zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia dziecka, a także dokumenty potwierdzające fakt, że ojciec nie płaci dobrowolnie na dziecko i praktycznie w ogóle się nie wywiązuje ze swoich zobowiązań, a alimenty otrzymuje Pani z Funduszu Alimentacyjnego, sąd nie powinien uwzględnić jego powództwa. Trzeba napisać odpowiedź na pozew.

Pomóc w tym mogą prawnicy z Fundacji Można inaczej, działającej w Warszawie przy ul. Wiktorskiej 24 lok. 16. Zapisy na bezpłatne konsultacje odbywają się pod numerem telefonu: 22 415 20 03. Z prośbą o pomoc w sporządzeniu pisma można również zwrócić się do tej organizacji mailowo na adres: porady.prawne@mozna-inaczej.org.pl. Prawnik musi się jednak zapoznać z treścią pozwu, jeśli więc nie jest możliwa Pani osobista wizyta w Fundacji, odpis pozwu, jaki otrzymała Pani z sądu, należy przesłać skanem lub faksem.

Życzę powodzenia,
Jagna Piwowarska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Zdrada i... rozwód?

Porada prawna

Uznanie dziecka przez ojca - Anglika

zdjęcie


Fundacja Można Inaczej

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu