Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Plamienia między miesiączkami
problem do rozwiązania

Plamienia między miesiączkami

pytanie zadane w dniu: 27.09.2010
problem zgłoszony przez: Goforest30, 30 lat

Czym są plamienia owulacyjne i czy mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne? - zagadnienie wyjaśnia lekarz ginekolog, Tomasz Olejniczak.


Treść pytania:

"W środku każdego cyklu mam plamienia, które pojawiają się regularnie w 11. dniu cyklu i trwają 2,3 dni. Badania niczego złego nie wykazały. Miałam nawet łyżeczkowanie macicy. Lekarz powiedział mi, że te plamienia są hormonalne. Czy naprawdę istnieją takie plamienia?"

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Jak najbardziej, istnieją fizjologiczne plamienia w połowie cyklu miesiączkowego i nie są wcale rzadkim zjawiskiem. Są to tzw. plamienia owulacyjne, a więc w przebiegu uwalniania komórki jajowej z pęcherzyka dominującego w jajniku, co przy regularnych cyklach miesiączkowych ma miejsce około czternastego dnia cyklu. Związane są z okresowym obniżeniem stężenia estrogenów (17 beta estradiolu) w surowicy krwi, który towarzyszy opisanemu procesowi. Trwają najczęściej jeden do trzech dni. Nie wymagają postępowania leczniczego. Jeżeli w badaniach dodatkowych, czyli ocenie histopatologicznej wyskrobin z jamy macicy, po przeprowadzonym u Pani zabiegu, nie potwierdzono żadnej patologii, sytuacja wydaje się być dość klarowna. Warto w trakcie opisywanych plamień, dla pewności, wykonać badanie ultrasonograficzne, aby potwierdzić, że właśnie dochodzi lub doszło do pęknięcia pęcherzyka owulacyjnego. Jeżeli mimo wszystko plamienia są uciążliwe, sposobem na ich uniknięcie jest stosowanie hormonalnej terapii antykoncepcyjnej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jej działanie polega między innymi na zahamowaniu jajeczkowania, wyeliminuje więc również objawy towarzyszące.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Niepłodność kobiet często związana z endometriozą

Badania genealogiczne

Upławy i swędzenie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu