Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
Warto wiedzieć
zwiń szukanie zaawansowane
Tabletki antykoncepcyjne a torbiele na jajnikach
problem do rozwiązania

Tabletki antykoncepcyjne a torbiele na jajnikach

pytanie zadane w dniu: 27.09.2010
problem zgłoszony przez: Buczek, 20 lat

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się torbieli na jajnikach? Jaki związek mogą mieć z zażywanymi przez pacjentkę tabletkami antykoncepcyjnymi? - zagadnienie wyjaśnia Tomasz Olejniczak, ginekolog.


Treść pytania:

"Witam,

Mam 20 lat. Rok temu wykryto u mnie liczne torbiele na obu jajnikach. Przed ich wykryciem nie miałam przez pół roku miesiączki i przytyłam w tym czasie 10 kg. Czy to wina torbieli i braku miesiączki? Od roku biorę Diane35 i stosuję dietę bogatą w błonnik oraz ćwiczę, ale żadnych efektów nie ma. Czy to może być spowodowane przez te tabletki, że nie mogę stracić zbędnych kilogramów? Poza tym, przy tych tabletkach drętwieją mi często nogi i ręce, puchną, czuję kłucie w klatce piersiowej (bardzo często). Odkąd je biorę, wykryto, że mam nadciśnienie, jestem nerwowa, przy stosunku odczuwam suchość i wielki ból. Czy powinnam przestać je brać? Proszę o pomoc, bo mój lekarz ginekolog jest w tej sprawie obojętny. Mówi, że mam te tabletki brać przez kilka lat i nie zwraca uwagi na moje zmiany w organizmie.

Proszę o radę."

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Trudno określić, jakie dokładnie schorzenie u Pani wykryto. Mowa o licznych torbielach - nie wiadomo jednak, jaki miały one charakter i czy nadal są obecne. Wcześniejszy brak miesiączki mógłby być związany na przykład z torbielami czynnościowymi, które powstają wskutek zaburzeń hormonalnych. Jednak do opisywanych przez Panią dolegliwości bardziej pasuje zespół jajników policystycznych. Nie są to torbiele, lecz zaburzenie funkcjonowania jajnika, które polega na braku owulacji i przeroście tkanki jajnikowej z licznymi, drobnymi, ułożonymi na obwodzie pęcherzykami. Oprócz tego bardzo istotna w chorobie jest zaburzona równowaga hormonalna - dochodzi do nadmiernego uwalniania androgenów, a więc męskich hormonów płciowych. Choroba bardzo często wiąże się z nadwagą. Jak najbardziej jest więc zalecane zrzucenie zbędnych kilogramów, aby w tkance tłuszczowej nie dochodziło do produkcji androgenów. Zażywany przez Panią lek ma rzeczywiście działanie antyandrogenne i u wielu pacjentek z zespołem jajników policystycznych przynosi poprawę. Jest jednak również starym lekiem, który może wywoływać szereg skutków ubocznych, w tym te, o których Pani napisała. Warto więc skonsultować swój stan zdrowia z kompetentnym lekarzem (endokrynolog-ginekolog), który ostatecznie postawi diagnozę i zaproponuje inne leczenie. Istotna byłaby też konsultacja dietetyka. Alternatywą jest laparoskopia, polegająca na częściowej resekcji nieprawidłowo funkcjonujących jajników.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Niepłodność kobiet często związana z endometriozą

Badania genealogiczne

Upławy i swędzenie

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

9 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?