Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Ciąża w okresie menopauzy - czy to możliwe?
problem do rozwiązania

Ciąża w okresie menopauzy - czy to możliwe?

pytanie zadane w dniu: 27.09.2010
problem zgłoszony przez: Beata

Czy w okresie menopauzy można uprawiać seks bez zabezpieczenia? Jakie są szanse na ciążę w okresie przekwitania u kobiety? - na pytania odpowiada Tomasz Olejniczak, ginekolog.


Treść pytania:

"Obecnie jestem w okresie menopauzy, ostatnia miesiączka była około 3,5 roku temu, po śmierci mojego męża, tzn. 6 lat temu nie współżyłam z nikim, ale ostatnio poznałam kogoś, na kim mi bardzo zależy i doszło do współżycia. Z tego, co mi powiedziała moja lekarka, nie mam się czego obawiać, ale mimo to czuję się z tym okropnie, a do tego jeszcze dochodzi lęk - czy mogłaby być taka możliwość, abym mogła zajść w ciążę? Przez całe moje życie bardzo się bałam, że zajdę w ciążę, strach towarzyszył mi od zawsze, mimo że bardzo kochałam swojego męża i urodziłam troje dzieci. Czy możliwe jest zajście w ciążę w mojej sytuacji?"

Tomasz Olejniczak Porady udziela Tomasz Olejniczak, ginekolog:

Pani lekarz prowadząca najprawdopodobniej miała rację. Jeżeli od ponad trzech lat nie wystąpiła miesiączka i sama Pani rozpoznaje u siebie objawy przekwitania, poziom hormonów żeńskich odpowiadających za korzystne warunki do zajścia w ciążę jest już zapewne na tyle zaburzony, aby to uniemożliwić.

Żeby doszło do ciąży, kobieta musi mieć cykle owulacyjne, a więc takie, podczas których dochodzi średnio co miesiąc do uwalniania komórki jajowej. Przy zaburzonych proporcjach hormonów płciowych wymieniona sytuacja jest niemożliwa. Aby mieć zupełną pewność, że współżycie z nowym partnerem nie przyniesie ze sobą niechcianych konsekwencji pod postacią ciąży, najlepiej oznaczyć u siebie poziom hormonów płciowych, przede wszystkim estradiolu i gonadotropin - folitropiny (FSH) i lutropiny (LH).

Opisane badanie polega na ocenie stężeń hormonów we krwi. Jest więc mało inwazyjne. Można poprosić o skierowanie na badanie w ramach NFZ lub wykonać je bez skierowania odpłatnie. Dla okresu menopauzy typowe są wysokie poziomy FSH i LH oraz niskie estradiolu. Takie wyniki badań, świadczące o zaburzonych proporcjach hormonów, uniemożliwiających pojawienie się cykli owulacyjnych, powinny dać upragniony komfort psychiczny podczas współżycia.

Pozdrawiam,
Tomasz Olejniczak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Kobiety wyzwolone palą więcej

Kamienie w nerkach

Zęby mądrości

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

29 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu