Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Strach przed prowadzeniem samochodufot. 123RF
problem do rozwiązania

Strach przed prowadzeniem samochodu

pytanie zadane w dniu: 05.04.2012
problem zgłoszony przez: toficzka79

Od egzaminu minęły 3 lata, a ja wciąż stresuję się prowadzeniem samochodu. Chciałabym pokonać lęk, ale nie potrafię. Może to prawda, że kobiety za kółkiem to niedobry pomysł?


Treść pytania:

"Witam.
3 lata temu zdałam egzamin na prawo jazdy i od tego czasu tylko kilka razy prowadziłam samochód. Mąż nalega, żebym częściej jeździła, nawet kupił mi samochód, żeby mi to ułatwić. Ale ja się po prostu boję. Ciągle coś wymyślam - a to, że źle się czuję, a to, że deszcz pada... Czasem takie wymówki skutkują, czasem się nie udaje. Często są kłótnie z tego powodu. A ja chcę jeździć, ale strach jest okropny i nie potrafię sobie z nim poradzić. Co robić?"

Alicja Grzesiak Porady udziela Alicja Grzesiak, specjalista kryzysu psychologicznego:

Witam.
Odpowiadając na Pani pytanie, co zrobić ze strachem, proponuję jeździć w domu w bezpiecznych warunkach... Czyli najpierw w samotności, w spokoju wyobraża sobie Pani jazdę. Widzi Pani siebie, wyjeżdżającą z miejsca postoju na swojej ulicy, dojeżdża Pani do sklepu, gdzie najczęściej robi zakupy i kolejno we wszystkie często odwiedzane miejsca. Angażuje Pani w tę jazdę wszystkie zmysły. Widzi Pani, jadący drugim pasem czerwony samochód, słyszy Pani, że obok ktoś zatrąbił, przez otwarte okna czuje Pani grzejące słońce lub lekki wiaterek. Koncentruje się Pani na sprzęgle, gazie i zmianie biegów, na zakręcie skręca Pani lekko kierownicą. Nigdzie się Pani nie śpieszy, jedzie wolno, własnym bezpiecznym tempem...

Gdy dobrze się Pani poczuje w takiej jeździe, wtedy czas na działanie. Po pierwsze, najlepiej rozpocząć jazdę, gdy ulice są puste, gdy nie zdenerwuje się Pani, że ktoś trąbi, bo Pani za wolno jedzie albo wykona nie do końca prawidłowy manewr. Czyli wieczorem, nocą lub nad ranem. Po drugie, najpierw proszę jeździć wokół domu, zahaczając o jedną, dwie ulice. Kolejna jazda to trzy lub cztery ulice, może być ulubiony sklep lub miejsce pracy. Takie stopniowe działanie przyzwyczaja umysł do czynności, która staje się bezpieczna, nie wywołuje lęku i stopniowo ten lęk oswaja. W ciągu miesiąca będzie Pani jeździć wszędzie. Powodzenia.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

50 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu