Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Odebranie praw rodzicielskichfot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Odebranie praw rodzicielskich

pytanie zadane w dniu: 15.04.2012
problem zgłoszony przez: julia1987

Ojciec mojej córeczki wyjechał za granicę i nie utrzymuje z nami kontaktów. Czy mogę odebrać mu prawa rodzicielskie?


Treść pytania:

"Witam. Ojciec mojej małoletniej córki mieszka aktualnie za granicą, w życiu dziecka prawie nie uczestniczy. Grozi mi, że mnie zniszczy i wyzywa od najgorszych. Moja córka ma 1,5 roku, jej Ojciec (jeżeli można go tak nazwać) łącznie w jej życiu był obecny przez niecałe 2 miesiące. Opuścił nas miesiąc po jej narodzinach, dzwonił i pytał się o nią - nie ma przyznanych alimentów i płaci dobrowolnie.

Moje dziecko urodziło się z wadą serca, a on zamiast zostać z nami, wyjechał i zostawił mnie z ciężko chorym dzieckiem i z wizytami lekarskimi co miesiąc. Łożył na dojazdy do szpitala, ale sam ani razu nie uczestniczył w badaniach kardiologicznych mojej córki.
Nic o niej nie wie, ostatni raz odwiedził ją w grudniu w 2011 roku i na tym koniec odwiedzin.

Czy mogę odebrać mu prawa rodzicielskie? Bo co to za ojciec, który w najbardziej ciężkich momentach życia dziecka wyjeżdża sobie za granicę, zamiast zostać z chorym dzieckiem?
Proszę o pomoc, Julia."

Edward Jakubowicz Porady udziela Edward Jakubowicz, pedagog:

Witam. Szanowna Pani Julio, rozumiem Pani rozżalenie. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego może Pani wystąpić do sądu rodzinnego w miejscu zamieszkania o ograniczenie lub odebranie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka w przypadku rażącego naruszania dobra dziecka lub nie spełniania w należyty sposób obowiązków rodzicielskich wobec dziecka. Wniosek skierowany do sądu powinien zawierać szczegółowy opis sytuacji, uzasadniającej takie wystąpienie. Myślę, że taki wniosek do sądu powinien sporządzić z Pani udziałem prawnik. Życzę dużo zdrowia Pani i córeczce.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu