Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Mam pęchęrzyki w obu jajnikach. Zajdę w ciążę?fot. Jupiterimages
problem do rozwiązania

Mam pęchęrzyki w obu jajnikach. Zajdę w ciążę?

pytanie zadane w dniu: 08.05.2012
problem zgłoszony przez: Zuzia, 25 lat

Od 7 miesięcy staramy się z mężem o dziecko, ale mamy pewne problemy... Wyjaśnia je Kinga Ziółkowska, ginekolog.


Treść pytania:

"Od 7 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Lekarz, do którego się udałam, rozpoczął diagnozę od badania owulacji. W pierwszym badanym cyklu zgłosiłam się 14 dnia i w lewym jajniku był pęcherzyk 26 mm. Lekarz powiedział, że jest ok i kazał przyjść za 3 dni, żeby zobaczyć, czy pęknie.

No i owszem tego pęcherzyka już nie było, ale był 36 mm na prawym jajniku. Po kolejnych dwóch dniach okazało się, że pęcherzyk pękł, ale chyba była to torbiel, bo miałam krew w macicy i dostałam leki Forcid 625 na oczyszczenie tego (po których chyba złapałam infekcję grzybiczną).

Przy kolejnym cyklu, gdy zgłosiłam się 14 dnia, lekarz stwierdził, że w prawym jajniku jest pęcherzyk 30 mm, a w lewym dwa 15 i 19 mm. Więc ja powiedziałam, że znowu jest źle, na co lekarz, że nie, bo to się zdarza. Mówił, że jest kilka pęcherzyków i wtedy po prostu obserwujemy największy i to jest nadpłodność - kobiety tak mają i zachodzą w ciążę.
Kazał przynieść wyniki badania nasienia męża, bo stwierdził, że ze mną wszystko jest ok. A ja już zgłupiałam. Proszę mi wytłumaczyć, co jest normą w przypadku tych pęcherzyków."

Dr n. med. Kinga Ziółkowska Porady udziela Dr n. med. Kinga Ziółkowska, ginekolog:

Witam!
W cyklu naturalnym najczęściej rośnie 1 pęcherzyk, który powinien pękać, jeżeli osiąga wielkość pomiędzy 17 a 25 mm. W kolejnym cyklu ten pęcherzyk 30 mm mógł być pozostałością po cyklu poprzednim, w którym opisywany był pęcherzyk 36 mm.

Może ma Pani w prawym jajniku torbielkę? Z Pani opisu wynika, że prawdopodobnie owulacje się odbywają. Radziłabym jeszcze zwrócić jednak uwagę na ten prawy jajnik - jeżeli taka torbielka jest, to może zniknąć samoistnie po kolejnej miesiączce.

Czasem niestety może jednak zaburzać owulację. Dobrze byłoby również, żeby kolejne badania USG oceniał ten sam lekarz - będzie miał najlepsze porównanie, proszę się jednak nie stresować. Jeżeli pęcherzyki pękają, to znaczy, że odbywa się prawidłowa owulacja, niezależnie od tego, czy towarzyszy temu torbiel czy nie.

Czy nie miała Pani podanego leku np Clostilbegyt lub innego stymulującego owulację? Jeżeli tak, to sytuacja przez Panią opisywana występuje dość często. Proszę także nie zapomnieć o badaniu nasienia.
Pozdrawiam!

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

10 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu