Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradżycie intymne
zwiń szukanie zaawansowane
Utrata dziewictwa - czy na pewno?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Utrata dziewictwa - czy na pewno?

pytanie zadane w dniu: 27.09.2010
problem zgłoszony przez: Aga

Jak się okazuje, nie każde przerwanie błony dziewiczej objawia się krwawieniem... Więcej na ten temat opowiada Magdalena Gdowska, seksuolog.


Treść pytania:

"Od pewnego czasu współżyje ze swoim chłopakiem. To mój pierwszy mężczyzna. Kiedy kochaliśmy się po raz pierwszy nie czułam żadnego bólu, nie było też krwawienia. Wiem, że mój chłopak mi ufa i wierzy, że nie było nikogo przed nim, ale mimo to sama dziwnie czuję się z taką reakcja mojego organizmu (a raczej jej brakiem). Czy możliwe, że nadal jestem dziewicą? Czy może być tak, że nie udało mu się mnie rozdziewiczyć?"

Magdalena Gdowska Porady udziela Magdalena Gdowska, seksuolog:

Witam serdecznie,

Błona dziewicza jest cienkim fałdem błony śluzowej, który znajduje się u wejścia do pochwy. Zazwyczaj ma ona pierścieniowaty kształt, ale może także mieć formę postrzępioną, karbowaną, półksiężycowatą, płatowatą lub wielootworową. Po środku błony dziewiczej znajduje się niewielki otwór, przez który m.in. może wydostawać się krew miesięczna. To czy kobieta będzie odczuwała ból i krwawiła w czasie defloracji zależy tak naprawdę od budowy błony dziewiczej i wielkości otworu. Część kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z przerwaniem błony dziewiczej, inne mają krwawienie i ból w różnym, najczęściej niewielkim, nasileniu. Zazwyczaj ból odczuwany jest silniej, gdy kobieta jest spięta i zdenerwowana podczas pierwszego kontaktu seksualnego.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy błona dziewicza zostaje przerwana lub uszkodzona wcześniej podczas ćwiczeń gimnastycznych, używania tamponów, jazdy na rowerze, masturbacji, czy pieszczot. Wydaje się, że błona dziewicza ma głównie znaczenie psychologiczne – jest barierą psychiczną, której zarówno nasza kultura, jak i sama kobieta nadaje pewne określone znaczenie. Często przez młodych ludzi jest traktowana jako granica, za którą zaczyna się dorosłość.

Pozdrawiam,
Magdalena Gdowska

Przeczytaj również:

Fenomen kobiecego orgazmu

Czy plemniki umierają w kontakcie z ubraniem?

Seks - tylko po ciemku

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

9 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Udane życie seksualne warunkuje harmonijny rozwój psychosomatyczny, redukuje napięcia, pozwala czerpać satysfakcję w innych dziedzinach życia. Jeśli męczą Cię problemy związane z Twoją seksualnością, doświadczeni seksuolodzy i psycholodzy udzielą Ci porady.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu