Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcufot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu

pytanie zadane w dniu: 29.05.2012
problem zgłoszony przez: aneczka29018

W jakiej sytuacji jedno z rodziców może wystąpić o ograniczenie władzy rodzicielskiej partnera?


Treść pytania:

"Dzień dobry.
Chciałabym ograniczyć władzę rodzicielską ojcu mojej 6-letniej córki Darii. Mamy z mężem ustalone między sobą, że będzie on zabierał córkę w 1. i 3. weekend miesiąca. Na wiosnę i lato to jeszcze czasami bierze ją na weekendy, ale przez zimę już nie, ponieważ pracuje dorywczo i na czarno, i nie pali w piecu. Nawet nie zadzwoni, że jej nie bierze na weekend. Podsumowując, przez zimę w ogóle się nie interesuje córką, a na lato udaje dobrego ojca. W maju byłam z córką u alergologa, miała robione testy alergiczne, wyszło, że ma silne uczulenie na roztocza. Mówiłam o tym jej ojcu, ale on to ma gdzieś - córka przyszła od niego z katarem, ale on się tym nie przejmuje. U niego zawsze jest brudno, nadymione od papierosów, itp.

Na córkę nie płaci, alimenty mam płacone z funduszu alimentacyjnego 300 złotych miesięcznie. Czy w tym wypadku mogę ograniczyć mu prawa rodzicielskie i zabronić kontaktów z córką? Córka niechętnie do niego idzie, a jak już musi, to bardzo to odbija się jej to na psychice, jest nerwowa i płacze. Dziękuję za radę. "

Porady udziela Maciej Lach, prawnik:

Ojciec ma obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem, w szczególności przebywania z nim i korzystania ze środków porozumiewania się na odległość (telefonicznie).

Sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów ojca z dzieckiem, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. Dobro dziecka zaś wymaga, m.in., stałej troski o jego zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i prawidłowy rozwój emocjonalny. Z Pani opisu wynika, że ojciec Darii nie spełnia tych obowiązków.

Sąd może w szczególności zakazać spotykania się z córką lub zabierania jej poza miejsce stałego pobytu, zezwolić na kontakty jedynie w Pani obecności i ograniczyć bądź zakazać porozumiewanie się na odległość. Jeżeli utrzymywanie kontaktów z ojcem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.

Sąd opiekuńczy ze względu na dobro dziecka może również określić sposób wykonywania władzy rodzicielskiej przez ojca, ograniczając ją do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do córki. Pozbawienie władzy rodzicielskiej następuje zaś wtedy, gdy ojciec w sposób rażący narusza swoje obowiązki wobec dziecka.

Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co do których brak porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami.

źródła:
Kodeks rodzinny i opiekuńczy – art. 107, 111 § 1, 113, 1131 § 1, 1132 § 1, 1133
Kodeks postępowania cywilnego – art. 528.

Przeczytaj również:

Przemoc ze strony byłego męża

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

8 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu