Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Czy warto pić mleko?fot. thinkstockphotos.com
problem do rozwiązania

Czy warto pić mleko?

pytanie zadane w dniu: 29.05.2012
problem zgłoszony przez: kmirtke

Ile mleka powinna spożywać dorosła osoba?


Treść pytania:

"Chciałabym się dowiedzieć, jakie są wartości odżywcze mleka, ile powinno się go spożywać oraz czy spożywane w nadmiarze może zaszkodzić?

Z góry dziękuję, Małgorzata"

Anna Oracz Porady udziela Anna Oracz, dietetyk:

Wartość odżywcza mleka:

Mleko to produkt, który zawiera pełnowartościowe białko, zwane kazeiną, a także składniki mineralne, takie jak: wapń i fosfor (w największych ilościach) oraz (w mniejszych ilościach) potas, chlor i sód.

Tłuszcz w mleku występuje w postaci emulsji – drobnych kuleczek, jest łatwo trawiony oraz łatwo przyswajany przez organizm. Jednak ze względu na rodzaj tłuszczu mlecznego, występującego w formie nasyconej, w profilaktyce chorób układu krążenia zaleca się spożywanie mleka o niższej zawartości tłuszczu, np.: 1,5 czy 0,5%.

Cukier mleczny zwany jest laktozą. Mleko jest również bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A i D oraz witaminy z grupy B. Ponadto, zawiera ono aminokwasy siarkowe, wchodzące w skład glutationu - podstawowego związku odgrywającego kluczową rolę w budowie naszej odporności.

W ciągu dnia zaleca się spożywanie łącznie około 2- 3 porcji produktów mlecznych, tj. mleka, serów, produktów fermentowanych (jogurty, kefiry, maślanki). Może więc Pani spożyć w ciągu dnia bez obaw (o ile nie jest Pani uczulona np. na białka mleka krowiego) 2 szklanki mleka. Większa ilość może, lecz nie musi, wywołać objawy żołądkowo - jelitowe (biegunka, wymioty). Każdy organizm może wykazywać inną reakcję.

Zbyt duża ilość mleka, czyli również wapnia dostarczanego do organizmu, może przyczynić się do zahamowania wchłaniania innych wartościowych składników mineralnych, pochodzących z diety. Proszę pamiętać także, że produkty mleczne dostarczają dużych ilości białka.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

60 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu