Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
Warto wiedzieć
zwiń szukanie zaawansowane
Zmiana nazwiska dzieckafot. 123RF
problem do rozwiązania

Zmiana nazwiska dziecka

pytanie zadane w dniu: 06.06.2012
problem zgłoszony przez: Joanna P , 24 lat

W jaki sposób sądownie przeprowadzić zmianę nazwiska dziecka?


Treść pytania:

"Witam.
Jestem samotnie wychowującą matką, mam 4-letnią córkę i chcę jej zmienić nazwisko po moim byłym mężu. Jak mam to zrobić?"

Porady udziela Kropka, pedagog:

Na pewno potrzebuje Pani zgody ojca dziecka, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany, lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.

W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej (art. 5 pkt 3).

Kiedy już uzyska Pani zgodę ojca dziecka, składa Pani wniosek w USC danym dla miejsca Pani zamieszkania.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

14 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu