Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Jak obniżyć alimenty?fot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Jak obniżyć alimenty?

pytanie zadane w dniu: 15.06.2012
problem zgłoszony przez: Ewcia, 24 lat

Męża nie stać na alimenty, bo spłaca jeszcze raty za długi byłej partnerki. Czy w takiej sytuacji sąd może obniżyć wysokość alimentów?


Treść pytania:

"Dzień dobry, mam na imię Ewelina. Mam problem. Mojemu mężowi zasądzone zostały alimenty w 2009 roku po 700 zł miesięcznie na 2-letnie dziecko z poprzedniego związku. Wtedy byliśmy jeszcze narzeczeństwem. Obecnie jesteśmy po ślubie już rok, mamy też 10- miesięcznego synka.
Nasza sytuacja finansowa jest kiepska. Mąż pracuje dorywczo, zarabia ok. 2500 zł miesięcznie. Ja nigdzie nie pracuję, zajmuję się synkiem. Mąż nie może odwiedzać syna, gdyż była partnerka męża mu to uniemożliwia. Mąż płaci tylko 300 zł od czasu do czasu, gdyż na więcej nas nie stać. Bo pensja męża nie jest stała, czasami musi nam ta kwota wystarczyć na 2 miesiące. Opłaty za dom wynoszą ok. 500 zł miesięcznie. Zadłużenia zaciągnięte podczas konkubinatu z tamtą partnerką są ogromne, mąż został ze spłatą wszystkich rat, co odbija się na nas. Obecnie jego kwota zadłużenia to ok. 42 000 zł. Jak mamy skutecznie obniżyć alimenty do kwoty 300 zł? Boję się, że mąż pójdzie do więzienia, a to grozi nam brakiem środków do życia. Proszę o pomoc."

Jagna Piwowarska Porady udziela Jagna Piwowarska, prawnik:

Szanowna Pani,
istnieje możliwość obniżenia alimentów ze względu na tzw. zmianę stosunków. Przesłanka ta występuje wówczas, kiedy w momencie ustalania wysokości alimentów sytuacja majątkowa, zdrowotna i/lub rodzinna osoby zobowiązanej była inna, niż jest aktualnie. Dotyczy to jednak również zmiany w potrzebach osoby uprawnionej do alimentacji - mogą się one zmniejszyć lub zwiększyć.
Mąż powinien wystąpić do wydziału rodzinnego sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka, z pozwem o obniżenie wysokości świadczenia alimentacyjnego. W uzasadnieniu pisma należy wskazać wysokość aktualnych zarobków i udokumentować to stosownym zaświadczeniem. Do pozwu trzeba dołączyć opisane dokumenty, potwierdzające zobowiązania (kredyty,pożyczki) oraz wydatki na Państwa dziecko. Jeśli Pani również jest na utrzymaniu męża, należy to w pozwie zaznaczyć. Proszę jednak pamiętać, że jeżeli Pani pracuje, Pani wynagrodzenie powiększa miesięczny dochód męża. Sąd rozważy aktualną sytuację majątkową męża i być może uzna, że nie jest on w stanie łożyć na dziecko z pierwszego związku kwoty po 700 złotych miesięcznie. Obawiam się jednak, że sąd może ewentualnie obniżyć alimenty o 200 - maksymalnie 300 zł, nie więcej. Duże znaczenie ma stanowisko matki dziecka uprawnionego do pobierania alimentów i jej sytuacja finansowa.
Przy okazji informuję, że pomoc w sporządzeniu pozwu świadczą nieodpłatnie różne organizacje, m.in. Fundacja Można Inaczej, z którą kontakt można nawiązać pod adresem: porady.prawne@mozna-inaczej.org.pl.
Życzę powodzenia!

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

17 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu