Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Jak zrezygnować z alimentów przyznanych przez sądfot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Jak zrezygnować z alimentów przyznanych przez sąd

pytanie zadane w dniu: 26.06.2012
problem zgłoszony przez: mertka, 28 lat

2 lata temu skończyłam studia, ale ojciec nadal płaci mi alimenty. Chciałabym z nich zrezygnować, ale nie wiem, czy to ja powinnam złożyć do sądu wniosek. Czy ojciec może wystąpić z wnioskiem o zwrot tych alimentów, które płacił po zakończeniu przeze mnie nauki?


Treść pytania:

"Mam 28 lat i od kilku lat otrzymuję od ojca alimenty. 2 lata temu ukończyłam studia licencjackie, ale ojciec do tej pory nie wystąpił do sądu z pozwem o ich uchylenie (prawdopodobnie jest przekonany, że studia trwają 5 lat). Po studiach podejmowałam różne prace dorywcze, ale teraz znalazłam stabilne zatrudnienie i chciałabym zrezygnować z alimentów. Zaznaczam, że alimenty są ściągane z emerytury ojca przez zakład emerytalny, a ojciec nie utrzymuje ze mną kontaktu. Co powinnam zrobić?

1. Czy złożyć do sądu jakiś wniosek (chyba nie pozew?) w sprawie rezygnacji z otrzymywania alimentów?
2. Czekać dopóki ojciec nie wniesie sprawy o uchylenie alimentów? Przypuszczam, że nastąpi to we wrześniu (koniec roku akademickiego).
3. Czy w sytuacji 1. i 2. sąd może zasądzić ode mnie zwrot alimentów, pobranych od momentu skończenia przeze mnie studiów? Chyba nie mam obowiązku informowania sądu o ukończeniu studiów lub podjęciu pracy?
4. Czy sąd może koszty sprawy o uchylenie alimentów podzielić na mnie i na ojca?
5. A może po prostu postarać się o uzyskanie adresu ojca i jemu przesłać oświadczenie o rezygnacji z alimentów w związku z podjęciem pracy i niech sam wniesie pozew?
Dziękuję uprzejmie za pomoc."

Jagna Piwowarska Porady udziela Jagna Piwowarska, prawnik:

Szanowna Pani,
osobą zobowiązaną do płacenia alimentów na Pani rzecz, jest Pani ojciec i to on powinien wystąpić do sądu z pozwem o ustanie obowiązku alimentacyjnego w stosunku do Pani.

Aby uchronić się przed ewentualnym roszczeniem o zwrot nienależnych alimentów (z takim roszczeniem musiałby do sądu wystąpić ojciec, a rozstrzygnięcie sądu na Pani niekorzyść nie jest wcale pewne), powinna Pani wystąpić do ojca z oświadczeniem o ustaniu obowiązku alimentacyjnego ze względu na ukończenie przez Panią studiów i podjęcie pracy. Jeśli, mimo zawiadomienia o tym ojca, alimenty nadal będą wpływać na Pani konto, nie powinno to Pani martwić.
Serdecznie pozdrawiam.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

22 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu