Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Jak postępować z alkoholikiemfot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Jak postępować z alkoholikiem

pytanie zadane w dniu: 06.07.2012
problem zgłoszony przez: tanisha

Mój chłopak pije. Obiecuje, że z tym skończy, ale od 1,5 roku wciąż jest tak samo. Czuję się bezsilna...


Treść pytania:

"Nie jestem z nim zbyt długo (1,5 roku), ale problem zauważyłam już na samym początku. Mam wrażenie, że alkohol jest dla niego ważniejszy niż wszystko inne. Jak już zacznie, końca nie widać. Bywa agresywny. Ciężko opisać to wszystko w kilku zdaniach. Zachowanie alkoholika jest, jakie jest. Próbowałam wielu metod. Groziłam, że go zostawię, czego nigdy nie udało mi się zrobić. Wydaje mi się, że po prostu przyzwyczaił się do tych gróźb i nie traktuje ich poważnie. Poza tym, piłam z nim, żeby zachować jakieś resztki kontroli, prosiłam, żeby poszedł na odwyk, robiłam na złość...
>
Kiedy jest trzeźwy, zawsze obiecuje, że już nie będzie, ale wiadomo, jak to się kończy. A ja zawsze mu wierzę, chociaż wiem, że nie powinnam i będę cierpieć. Problem w tym, że ja wiem, że ten związek nie ma żadnej przyszłości, jeżeli on będzie dalej pił. Zawsze mu to powtarzam. Męczę się. Nie potrafię choćby iść na cały dzień na uczelnię i nie zastanawiać się, czy już jest pijany. Cały czas się boję. Myślę, że powinnam go zostawić, ale zawsze pojawia mi się w głowie iskierka, że robię największy błąd w życiu, bo przecież tak bardzo go kocham.
Co robić? Z góry dziękuję za odpowiedź."

Barbara Ronowicz Porady udziela Barbara Ronowicz, psycholog:

Pani życie zaczęło się kręcić wokół picia Pani partnera. Z Pani listu dość jasno można wyczytać, że jest Pani współuzależniona od picia partnera. Ma Pani wrażenie, że alkohol jest dla niego ważniejszy od wszystkiego innego i prawdopodobnie tak właśnie jest. Ale „ważniejszy od wszystkiego innego” oznacza to, że jest ważniejszy także od Pani. Widzę, że próbuje Pani różnych metod. Także stawia Pani warunki, ale jednocześnie jest Pani niekonsekwentna, co przynosi odwrotny skutek do zamierzonego.

Przede wszystkim musi Pani sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce Pani spędzić życie z alkoholikiem, który się z Panią nie liczy. Jeśli nie, to do Pani należy ruch. Jednocześnie musi się Pani liczyć z tym, że ani Pani, ani nikt inny nie ma czarodziejskiej różdżki, która sprawi, że on przestanie pić. Pani partner sam musi tego chcieć. Jeśli zależy mu na Pani, to pójdzie na terapię. Na dzień dzisiejszy uważam jednak, że to Pani jako osoba współuzależniona potrzebuje pomocy. Dlatego zachęcam, żeby zgłosiła się Pani do najbliższego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia (w każdym rejonie istnieje taka placówka i pomoc tam otrzymuje się nieodpłatnie) i skorzystała z pomocy specjalistycznej. Oprócz wsparcia psychologicznego, może Pani poprosić o konkretne wskazówki, jak dalej działać, aby pomóc partnerowi, a także dowiedzieć się jakie są granice tej pomocy?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

51 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu