Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradżycie intymne
zwiń szukanie zaawansowane
Nieregularna miesiączka i niedoczynność tarczycyfot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Nieregularna miesiączka i niedoczynność tarczycy

pytanie zadane w dniu: 10.07.2012
problem zgłoszony przez: sharon

Od okresu dojrzewania borykam się z nieregularną miesiączką. Stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy. Czy to wpłynie kiedyś na moją ew. ciążę?


Treść pytania:

"Witam serdecznie.
Odkąd pamiętam, zawsze miałam problemy z miesiączką. Pierwsza swoją miesiączkę dostałam w wieku 11 lat, a potem dostawałam bardzo nieregularnie, drugą po pół roku a potem co 2-3 miesiące. Były momenty, że co miesiąc strasznie bolało mnie podbrzusze, a nie dostawałam okresu, byłam na konsultacji u ginekologa i powiedział wtedy, że jestem młoda i wszystko się wyreguluje. Faktycznie, potem już nie bolał mnie brzuch, ale miałam skąpy okres co 35-45 dni. Niestety, w zeszłe wakacje miałam tak, że okres trwał 3 tygodnie, oczywiście bardzo skąpy. Gdy następny okres również trwał 3 tygodnie, zapisałam się na wizytę do lekarza, gdyż stwierdziłam, że to nie jest normalne. Lekarz stwierdził, że ginekologicznie ze mną jest wszystko w porządku, mam drożne jajowody, zalecił mi, żebym zrobiła badania na cukier i na tarczycę. Niestety, okazało się, że mam niedoczynność tarczycy. Ginekolog zapisał mi wcześniej castagnus, ale to nic nie pomagało. Od ponad pół roku leczę się u endokrynologa i biorę leki na tarczycę, miałam niedawno wizytę kontrolną i TSH mam już w normie, aczkolwiek nadal biorę leki. Od paru miesięcy biorę też Luteinę przepisaną przez ginekologa, kazał mi brać od 16 dnia cyklu przez 10 dni albo do ewentualnego pojawienia się miesiączki. Faktycznie, Luteina działa, miesiączkę dostawałam nawet wcześniej w 22 dniu, trwająca 5-7 dni i nie taką skąpą, niestety z braku czasu nie poszłam do lekarza, a tabletki mi się skończyły, dostałam okres, ale widzę, że znowu mam powtórkę z zeszłych wakacji (okres mam drugi tydzień i skąpy, że wkładka wystarczy). Na pewno jak mi się skończy, wybiorę się do ginekologa. Chciałam Państwa zapytać, co Państwo o tym sądzą, czy cały czas będę musiała brać tabletki? Jaki to będzie miało wpływ na moją ewentualną ciążę w przyszłości, aktualnie mam 23 lata. Bardzo mnie ta sytuacja nurtuję. Dodam jeszcze, że robiłam badania na testosteron i prolaktynę i wszystko jest w normie, co jest ze mną nie tak?"

prof. Zygmunt Zdrojewicz Porady udziela prof. Zygmunt Zdrojewicz, seksuolog:

Internautko, mamy dwa problemy: jeden to niedoczynność tarczycy (tak piszesz, ale nie podajesz wyników badan hormonalnych, ani opisu USG tarczycy), która może powodować zaburzenia hormonalne, drugi to to nieregularne miesiączki, a w tym przypadku porządna diagnostyka powinna wyglądać tak (szpitalna- oddział endokrynologiczny lub ambulatoryjna): należy odstawić wszystkie leki, szczególnie luteinę i wykonać oznaczenia hormonalne, poza prolaktyną i testosteronem, takie jak: estradiol, progesteron, FSH i LH w odpowiedniej fazie cyklu, czyli kilka dni po miesiączce i kilka dni przed i na tej podstawie włączyć leki. Nie akceptuję tzw. leczenia w ciemno, czyli bez wyników badań. Pocieszam, zapewne dobry endokrynolog poradzi sobie z tym problemem i w przyszłości będziesz mogła zajść w ciążę.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

10 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Udane życie seksualne warunkuje harmonijny rozwój psychosomatyczny, redukuje napięcia, pozwala czerpać satysfakcję w innych dziedzinach życia. Jeśli męczą Cię problemy związane z Twoją seksualnością, doświadczeni seksuolodzy i psycholodzy udzielą Ci porady.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu