Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Podział majątku po rozwodziefot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Podział majątku po rozwodzie

pytanie zadane w dniu: 10.07.2012
problem zgłoszony przez: Jolenta

Przez cały okres trwania małżeństwa to ja utrzymywałam naszą rodzinę. Dom wybudowałam za pieniądze od rodziców i aż do rozwodu płaciłam rachunki. Tymczasem sąd przychylił się do wniosku męża i podzielił majątek równo na pół!


Treść pytania:

"Proszę o pomoc. Jestem w trakcie podziału majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy byłego męża. Ślub wzięliśmy w 1980 roku. Mąż przed ślubem nie posiadał żadnych oszczędności. Ja za zaoszczędzone pieniądze wpłaciłam po ślubie na książeczkę mieszkaniową na wspólne nazwisko. W 1984 roku za darowane mi przez moich rodziców pieniądze kupiłam działkę budowlaną - figuruje ona w księdze wieczystej jako wspólny wpis. Dom został wybudowany z kredytu w 1987 roku, natomiast cały kredyt budowlany spłaciłam znowu ja sama z pieniędzy darowanych mi przez moich rodziców.

Rozwód nastąpił w 2001 roku. Mąż przez całe małżeństwo nie łożył na utrzymanie rodziny, nie uczestniczył w opiece nad dziećmi, nie ponosił kosztów związanych z eksploatacją domu (rachunki, remonty, naprawy, prace w ogrodzie). Dzieciom zabraniał się kształcić (tylko szkoła zawodowa i do pracy) - darmozjady, tak mówił. W 2009 roku były mąż wystąpił o podział majątku- od 22 maja czekam na uzasadnienie wyroku celem złożenia apelacji. Ja na dzień dzisiejszy jestem bez pracy, ZUS cofnął mi rentę, oczekuję na operację kręgosłupa. W 2009 roku wystąpiłam o alimenty - sąd odmówił mi ich, uzasadniając tym, że jak były mąż nie łożył na rodzinę przed rozwodem, to moja sytuacja po rozwodzie nie uległa zmianie. Alimenty nie należą się. Chociaż w podziale majątku wnioskowałam o nierówne udziały i sąd na początku przychylił się do mojego wniosku. Jednak w orzeczeniu końcowym przychylił się do wniosku byłego męża o równy podział majątku. Mąż wyprowadzając się w 2001 roku do kochanki, zabrał z domu wszystkie wartościowe rzeczy, meble, nawet pralkę automatyczną. Pozostałam przed zimą z długami, bez opału z 2 niesamodzielnych dzieci.

Cały paradoks polega na tym, że sędzina wartość domu podzieliła na 2, a kwotę moich darowizn uznała jako moje nakłady na dom z zastosowaniem denominacji. Proszę o poradę, czy jest to prawidłowy tok działania. Czy działka nie jest moja? Czy kwota denominacji nie powinna jednak ulec rewaloryzacji - urealnieniu? Dodam, że kredyt miał być spłacany do 2029 roku. Czy przypadkiem mój były mąż jako "kat domowy" nie został sowicie wynagrodzony przez sąd?"

Agnieszka Olszewska Porady udziela Agnieszka Olszewska, prawnik:

Witam serdecznie.
Rzeczywiście pieniądze zaoszczędzone przed ślubem oraz darowizny, które Pani otrzymała od rodziców i przeznaczyła na zakup działki i budowę domu przy podziale majątku, mogą być zaliczane jako nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny. Zgodnie z art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może Pani żądać zwrotu tych nakładów pod warunkiem, że nie zostały zużyte w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności (czyli z dniem uprawomocnienia się wyroku rozwodowego). Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, dlatego powinna Pani podnieść tę okoliczność w apelacji. Kwota poczynionych nakładów powinna ulec zarówno denominacji, jak i rewaloryzacji. Pozdrawiam.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

9 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu