Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Nawracająca grzybica pochwyfot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Nawracająca grzybica pochwy

pytanie zadane w dniu: 14.07.2012
problem zgłoszony przez: Anna, 28 lat

Od dwóch lat próbuję wyleczyć grzybicę pochwy. Nawet mój ginekolog machnął na mnie ręką, bo żadne leki nie skutkują, a infekcja pojawia się przed każdą miesiączką!


Treść pytania:

"Witam,
od 2 lat choruje na grzybicę candida albicans. Ginekolog dawał mi dużo tabletek, globulki dopochwowe i Flukonazol. Na 6 miesięcy leki pomogły, potem grzybica wróciła. Ponownie poszłam do ginekologa, zrobiłam badania na cukrzycę, tarczycę i wszystko jest ok.

Grzybicę dostaję tuż przed miesiączką, a jajeczkowanie mam bardzo bolesne, z upławami. To trwa od 2 lat. Zrobiłam antybiogram na grzyby, byłam u ginekologa, który przepisał globulki, ale grzybica znowu się pojawiła. Robiłam wiele badań, by znaleźć przyczynę, bo ginekolog machnął na mnie ręką, mówiąc, że nie potrafi mi pomóc...

Nie stać mnie na leczenie prywatne, nie mogę sobie poradzić z chorobą! Dodam, że brałam tabletki doustne oraz dopochwowe, od zawsze noszę bieliznę bawełnianą, biorę magnez i inne witaminy. Od wczoraj zaczęłam brać Lacibios Femina, ale nie wiem, czy pomoże. W tej chwili zaczyna mi się miesiączka i mam ostrą grzybicę. Podmywam się płynem do miejsc intymnych kupionym w aptece. Nawet mój ginekolog nie umie mi pomóc. "

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam,
widzę, że ma Pani poważny problem z nawracającą grzybicą okolic intymnych i przyznam, że często bardzo trudno z tym walczyć. Jeśli jako źródło tych infekcji wykluczyła Pani cukrzycę i zmiany hormonalne, to pozostaje jeszcze pytanie, czy stosuje Pani środki antykoncepcyjne i czy Pani partner także był leczony środkami przeciwgrzybiczymi. Dodatkowo jedną z przyczyn nawracających grzybic mogą być infekcje wirusowe lub bakteryjne organizmu, stres czy niedosypianie, które mogą osłabiać nasz układ immunologiczny.

Ponadto grzybica okolic intymnych może współtowarzyszyć innym chorobom przenoszonym drogą płciową, których przebieg może być nawet bezobjawowy (chlamydia trachomatis, mykoplazmozy, CMV, HSV, HPV czy też paciorkowce z grupy B lub inne ziarniaki Gram dodatnie, ujemne, beztlenowce). Może warto byłoby jeszcze raz wykonać wymaz z pochwy na posiew i wykluczyć możliwość wystąpienia innych infekcji.

Jeśli chodzi o leczenie, Flukonazol jest w zasadzie najlepszym lekiem na tego typu dolegliwości i jedynym, który można stosować przez okres 6 miesięcy. Jeśli jednak leczenie nie przynosi rezultatu, to może warto zastosować lek z innej grupy (zgodnie z antybiogramem, który Pani wykonała).
Pozdrawiam.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

23 osoby uważają, że to dobra porada

Porady użytkowniczek 9 porad

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu