Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Dziecko przyłapało nas w sytuacji intymnej
problem do rozwiązania

Dziecko przyłapało nas w sytuacji intymnej

pytanie zadane w dniu: 28.09.2010
problem zgłoszony przez: Kamillo

Gdy maluch zaskoczy rodziców podczas intymnych kontaktów, dorośli są najczęściej dużo bardziej zakłopotani niż dziecko. Czy w takiej sytuacji należy maluszkowi wszystko gruntownie wyjaśnić? Odpowiada Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog.


Treść pytania:

"Pani Tatiano.

Nasza 9–letnia córka przyłapała mnie i męża w sytuacji intymnej, od tego czasu ma problemy ze spaniem i stała się bardzo nerwowa. Co zrobić? Czy iść z nią do psychologa? "

Tatiana Ostaszewska-Mosak Porady udziela Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog:

Witam.

Jeśli faktycznie jej nerwowość wynika z tego niefortunnego zajścia, to musi być to szalenie wrażliwe dziecko! Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach dzieci w wieku dziewięciu lat wiedzą, co nieco, na temat seksu, sytuacji intymnych, tego, co się dzieje między kobietami, a mężczyznami kiedy są dorośli. A jeśli nie wiedzą, to sporo się domyślają. I to bez względu na to, czy my, jako rodzice, tego chcemy czy nie. Media, szkoła, koleżanki i koledzy dają przekaz, którego nie kontrolujemy. Być może to nie sam fakt „zaskoczenia Was”, ale Wasze przerażenie, zażenowanie i przesadna reakcja lub niezrozumienie całej sytuacji zrobiło na niej takie wrażenie? Może pobudziło w niej ukryte dotąd myśli, emocje i odczucia, których nie rozumie i które ją drażnią?

Może wzbudziło się biologiczne pobudzenie erotyczne, które, choć nie lubimy tego przyznawać, drzemie i w naszych dzieciach? Na początek, to raczej Ty powinnaś się zmierzyć z tą sytuacją. Nie oddawałabym całej sprawy w ręce obcej osoby. Porozmawiaj z córką szczerze, zareaguj na jej pytania i wątpliwości. Wytłumacz, jak normalną sprawą jest seks między ludźmi, którzy są w związkach. Że czasem wygląda to dziwnie i zaskakująco, ale jest zwykłe i przyjemne, że może być wyrazem miłości i bliskości między dorosłymi.

Nie przejmuj się ewentualnym odrzuceniem lub nawet oznakami obrzydzenia, bo dopuszczenie do świadomości seksu między rodzicami, zazwyczaj budzi w nas ambiwalentne uczucia. Oczywiście jeśli sama absolutnie nie czujesz się na siłach tego zrobić, a objawy u córki będą się nasilać, to wtedy wizyta u dobrego psychologa dziecięcego będzie potrzebna. Ale to będzie sygnał, że i Ty w kwestii akceptacji fizycznej strony związku masz coś do zrobienia.

Pozdrawiam,
Tatiana Ostaszewska-Mosak

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Małżeństwo czy kredyt? Co bardziej łączy?

Jak rozmawiać z mężczyznami?

Jak wytłumaczyć córce rozwód?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

8 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu