Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Czy ciągły stres może byc przyczyną tych dolegliwości?fot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Czy ciągły stres może byc przyczyną tych dolegliwości?

pytanie zadane w dniu: 02.08.2012
problem zgłoszony przez: Monika J., 26 lat

Potliwość dłoni i stóp, wypadanie włosów, trądzik - mam wrażenie, że wszystko to są skutki stresu, który odczuwam od wielu lat. Straciłam całą pewność siebie i radość życia - jest coraz gorzej. Jak przerwać to błędne koło?


Treść pytania:

"Witam serdecznie,
od pięciu lat cierpię na wzmożone wypadanie włosów (prawdopodobnie jest to łysienie androgenowe) oraz trądzik. Na początku rozpoczęło się szukanie przyczyn tego stanu rzeczy i okazało się, że wynikają z zaburzeń hormonalnych. Przez jakiś czas leczyłam się tabletkami, m.in. na zbicie prolaktyny (zwanej inaczej hormonem stresu), jednak nie przyniosło to specjalnych skutków i w tej chwili nie leczę się farmakologicznie.

Ponadto, odkąd pamiętam, cierpię na nadpotliwość. Bardzo pocą mi się ręce oraz stopy. Nie wiem czy nie jest to jakiś rodzaj nerwicy lub innego zaburzenia psychicznego. Zauważyłam, że z wiekiem, obecnie mam 26 lat, stan ten się pogarsza i ręce pocą mi się już właściwie cały czas. Od zawsze byłam osobą niezwykle wrażliwą, bardzo przejmującą się różnymi sprawami, przeżywającą wszystko.

Do tego dochodzi jeszcze niezbyt udany związek rodziców, ojciec wiecznie krytykujący mnie, o despotycznym podejściu i braku wyrozumiałości (jego obecność w domu mnie stresuje i zdecydowanie lepiej mi, jak wyjeżdża; niestety, moja obecna sytuacja finansowa nie pozwala mi na zamieszkanie oddzielnie), nieszczęśliwy 3-letni związek. Z powodu tych rzeczy mam już tak niską samoocenę, że utraciłam wewnętrzną radość z życia, którą miałam zanim zaczęły wypadać mi włosy, które są atrybutem kobiecości. Jest to błędne koło, ponieważ stres pogarsza wszystkie te objawy, natomiast ja ciągle o tym myślę i jeszcze bardziej się denerwuję. Jak przerwać takie błędne koło stresu i jak wyleczyć powyższe problemy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam."

Anna Nitka-Siemińska Porady udziela Anna Nitka-Siemińska, psychiatra:

Witam serdecznie, bardzo możliwe, że tło Pani dolegliwości jest psychiczne, kiedyś byśmy je określili jako nerwicowe. Teraz od tego pojęcia się odchodzi, ale objawy - pozostały. Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z opieki psychologa lub psychiatry - obecnie są na rynku bezpieczne leki, które podaje się, gdy pacjent jest zbyt nerwowy, zbyt emocjonalnie podchodzi do wszystkiego, zbyt często odczuwa nieuzasadniony lęk.

Przypominam, że do psychiatry niepotrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Psycholog także powinien Pani umieć pomóc. Pozdrawiam serdecznie.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

19 osób uważa, że to dobra porada

Porady użytkowniczek 4 porady

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu