Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Zaburzenia odżywiania?fot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Zaburzenia odżywiania?

pytanie zadane w dniu: 10.08.2012
problem zgłoszony przez: Ela, 43 lat

Zaburzenia odżywiania to poważny problem - nie tak łatwo je zdiagnozować, bo wbrew powszechnej opinii symptomy bywają mniej oczywiste niż, np.: wymioty przy bulimii.


Treść pytania:

"Obawiam się, że jestem chora na bulimię. Co prawda nigdy nie wymiotuję, ale bez przerwy myślę o jedzeniu i bez przerwy jem. Jak z tym walczyć?"

Barbara Ronowicz Porady udziela Barbara Ronowicz, psycholog:

Na podstawie tego, co Pani napisała, nie można jednoznacznie stwierdzić, że cierpi Pani na bulimię. Aby zdiagnozować bulimię, to poza napadami żarłoczności dana osoba musi regularnie stosować metody, zapobiegające przyrostowi wagi ciała. I wbrew powszechnej opinii, niekoniecznie muszą to być wymioty. Równie dobrze może to być, m.in. nadużywanie środków przeczyszczających albo bardzo wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.

Obawiam się jednak, że internetowa porada to niezbyt odpowiednia pomoc dla Pani, bo najpierw trzeba postawić odpowiednią diagnozę. Jeśli chodzi o zaburzenia odżywiania, leczy się je przede wszystkim psychoterapeutycznie. Należy jednak zacząć od wizyty u lekarza psychiatry bądź odpowiednio wykwalifikowanego psychoterapeuty. Najważniejsza jest bowiem diagnoza, a może się okazać, że Pani trudność ma zupełnie inne podłoże, niż się Pani wydaje. Proszę się tylko samemu nie próbować diagnozować i leczyć, ponieważ nie jest Pani specjalistą i trudno Pani wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne aspekty danego zaburzenia.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu