Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego
problem do rozwiązania

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

pytanie zadane w dniu: 28.09.2010
problem zgłoszony przez: Katia

Co bezpiecznie można jeść po zabiegu laparoskopii? - na pytanie odpowiada Elżbieta Duda-Gmurczyk, doradca żywieniowy oraz dietetyk.


Treść pytania:

"Mam 24 lata dwójkę dzieci, młodsze karmię piersią, ma 3 miesiące. Ponad tydzień temu miałam laparoskopowo usunięty pęcherzyk żółciowy. Nie mam pojęcia, co mogę jeść tak krótko po zabiegu. Lekarz mówił, że wszystko, oprócz tłustych i smażonych potraw, ale ja się panicznie boję. Wczoraj spróbowałam napić się mleka (0 proc.), ale zemdliło mnie. Bardzo proszę o listę produktów, które mogę bezpiecznie jeść. Jak długo mam się tak odżywiać? "

Elżbieta Duda-Gmurczyk Porady udziela Elżbieta Duda-Gmurczyk, dietetyk:

Witam.

W diecie po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy ograniczyć ilość tłuszczu. W krótkim okresie po operacji (zwłaszcza, jeśli tak, jak w Pani przypadku, w dalszym ciągu pojawia się dyskomfort) należy starać się wprowadzać do diety głównie niewielkie ilości chudego mleka 0,5-1,5% i chudego nabiału. Należy natomiast wstrzymać się od spożywania kwaśnych napojów, takich jak kefir i maślanka oraz tłustych serów (żółtych, pleśniowych, innych). Można cienko smarować masłem, jednak całkowicie należy pominąć śmietanę. Z mięs należy wybierać drób i cielęcinę oraz chude ryby.

Poza ograniczeniem tłuszczu, dieta powinna mieć cechy diety lekkostrawnej. Oznacza to, że posiłki powinny być głównie gotowane lub przygotowywane na parze, rzadziej duszone, ze smażenia należy zrezygnować. Należy odstawić produkty pobudzając wydzielanie soku żołądkowego, takie jak: mocne wywary mięsne i warzywne, napoje gazowane, tytoń, alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy. Poza tym trzeba:

- wykluczyć z diety produkty wzdymające: warzywa kapustne, strączkowe, cebula, czosnek, por,

- warzywami i owocami dozwolonymi są: marchewka, buraki, szparagi, szpinak, jagody, borówki, jabłka, banany, cytrusy, brzoskwinie,

- należy ostrożnie wprowadzać do diety pozostałe warzywa i owoce sprawdzając reakcję organizmu,

- warzywa i owoce powinno się spożywać głównie w formie ugotowanej, obrane ze skórki,

- razowe przetwory zbożowe należy zstąpić jasnym,

- posiłki nie powinny być zbyt gorące ani za zimne,Ważne jest, aby posiłki były spożywane w spokoju, a każdy kęs dokładnie przeżuwany. Dietę taką należy stosować przez kilka tygodni po operacji. W tym czasie można próbować wprowadzać nowe produkty, jednak tylko po jednym, po czym obserwować reakcję organizmu.

Pozdrawiam.
Elżbieta Duda-Gmurczyk

zdjęcie
Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Tłuste jedzenie sprzyja depresji!

Odpowiednie odżywianie się

Czy mogę pozwolić sobie na kawałek czekolady?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

11 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu