Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Czy alkoholik może poradzić sobie z nałogiem sam?fot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Czy alkoholik może poradzić sobie z nałogiem sam?

pytanie zadane w dniu: 03.11.2012
problem zgłoszony przez: maadzia

Jakie są możliwości pomocy osobie z chorobą alkoholową? Czy silna wola może pomóc jej wyjść z nałogu w pojedynkę? Odpowiada psychiatra, Anna Nitka-Siemińska.


Treść pytania:

"Od czasu wypadku tata stara się nie pić, widać, że naprawdę się stara, ale czy jest takie prawdopodobieństwo, że sam w przeciągu 3 tygodni poradził sobie z alkoholem? Czy jest taka możliwość?"

Anna Nitka-Siemińska Porady udziela Anna Nitka-Siemińska, psychiatra:

Witam serdecznie.
Wszystko zależy od tego, jaki był model picia Pani ojca. Jeżeli był osobą uzależnioną - trudno mu będzie wytrwać w abstynencji. Nie ma tu jednak reguł. Niektórzy mają tak silną wolę, że bez pomocy osób z zewnątrz (psychologa, osoby z AA) radzą sobie bardzo dobrze i nie sięgają po alkohol - szczególnie, gdy widzą, że picie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Innym się to nie udaje.

Należy wtedy podpowiedzieć takim osobom o aktualnych możliwościach leczenia - przychodniach dla osób z uzależnieniami, terapiach, klubach AA czy wręcz leczeniu w warunkach szpitalnych. Rodzina osoby uzależnionej także może pomóc. Na przykład, nigdy nie proponować alkoholu, nawet cukierków z likierem. Życzę Pani i Pani ojcu, by problem nie powrócił!

Przeczytaj również:

Po alkoholu robi się nieobliczalna

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

8 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu