Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradżycie intymne
zwiń szukanie zaawansowane
Długa przerwa w miesiączkowaniu. Co robić?fot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Długa przerwa w miesiączkowaniu. Co robić?

pytanie zadane w dniu: 12.11.2012
problem zgłoszony przez: Kat, 18 lat

Minął już rok, od kiedy nie miałam miesiączki. Czy powinnam się niepokoić i czy mimo to mogę współżyć z moim chłopakiem? Odpowiada Ewa Krawczyńska.


Treść pytania:

"Witam serdecznie. Jest mi strasznie smutno i przykro. Obydwoje tego chcemy, ale ja mam problemy. Mam 18 lat. Z chłopakiem jesteśmy razem prawie 2 lata. Ostatnio odbyliśmy rozmowę, z której wynikło, że obydwoje jesteśmy gotowi na to, by ze sobą współżyć. I tu pojawia się problem. Niestety ponad rok temu przestałam miesiączkować, od początku pierwszej miesiączki miałam ją bardzo nieregularnie (średnio co 3 - 4 miesiące).

Wtedy mówiono mi, że to normalne, ale gdy straciłam ją całkiem, bardzo się przestraszyłam. Postanowiłam pójść do ginekologa i przebadać się. Pani ginekolog dała mi tabletki i kazała czekać na efekt ich działania. Ciągle się leczę, w trakcie leczenia miałam krótki okres, właściwie to nawet tylko plamienia trwające od 1-3 dni. Nie chcę zawieść mojego chłopaka, bardzo go kocham i zależy mi na nim, ale nie wiem co robić. Leczę się tabletkami FEMOSTON MITE Proszę o pomoc."

Ewa Krawczyńska Porady udziela Ewa Krawczyńska, seksuolog:

Przyjmowanie tabletek ma na celu uregulować/pobudzić cykl miesięczny, natomiast nie jest to przeciwwskazaniem do uprawiania seksu (podobnie jak brak miesiączki). Chyba, że są inne zalecenia od ginekologa. Z Pani opisu wygląda na to, że nie. W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pani rozpoczęła współżycie. Przy nieregularnych cyklach warto pomyśleć o dodatkowej antykoncepcji, np. prezerwatywie.

Jest Pani w wieku, w którym organizm ma prawo się jeszcze rozwijać i kształtować, stąd mogą być zaburzenia w miesiączkowaniu. Istotna jest też waga ciała. Jeśli jest poniżej odpowiedniego dla Pani BMI lub są znaczne wahania wagi ciała, to także może mieć wpływ na zatrzymanie się okresu. Innym czynnikiem może być stres. Warto dopytać o to swojego ginekologa.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

13 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Udane życie seksualne warunkuje harmonijny rozwój psychosomatyczny, redukuje napięcia, pozwala czerpać satysfakcję w innych dziedzinach życia. Jeśli męczą Cię problemy związane z Twoją seksualnością, doświadczeni seksuolodzy i psycholodzy udzielą Ci porady.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu