Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Czy wybaczyć zdradę emocjonalną?fot. 123RF
problem do rozwiązania

Czy wybaczyć zdradę emocjonalną?

pytanie zadane w dniu: 25.11.2012
problem zgłoszony przez: Blanka, 20 lat

Przez trzy lata związku myślał o innych kobietach!


Treść pytania:

"Jestem z moim chłopakiem 3 lata. Myślałam, że nasz związek jest idealny. On mówił, że kocha, że nigdy nie zdradzi. Żyło nam się naprawdę dobrze, rozumieliśmy się nawzajem. I nagle po 3 roku trwania naszego związku wszystko zaczęło się sypać.

Zauważyłam, że on tak naprawdę nie odwzajemnia mojego uczucia. Niedawno przyznał się, że myśli o kimś innym i że ogólnie potrzebuje towarzystwa innych kobiet, że zdradził emocjonalnie.

Powiedział, że przez te 3 lata cały czas myślał o tej osobie i o innych, ale ze mną było mu wygodnie, myślał, że to uczucie do innej mu przejdzie. Cały czas mnie okłamywał. Nie wiem, czy można coś takiego wybaczyć? Bo wiem, że nie zdradził mnie fizycznie, ale jednak zdrada emocjonalna boli 2 razy mocniej i nie mogę przestać o tym myśleć. Co zrobić?"

Alicja Grzesiak Porady udziela Alicja Grzesiak, specjalista kryzysu psychologicznego:

Witam

Pani chłopak powiedział wiele słów. Te słowa nie tylko mogą ranić, mogą także skłaniać do przemyśleń, czy ten związek jest wartościowy, czy są w nim zaspokojone Pani potrzeby. Wszystko dzieje się, gdy jesteście bardzo młodzi, gdy prawdopodobnie jest to Pani pierwszy tak poważny związek.

Jednak czas płynie i trzeba zmagać się z codziennymi trudnościami, które weryfikują wartość „bycia razem”, uczą wzajemnej tolerancji. Pojawiają się trudne sprawdziany pokazujące, jak ważni jesteśmy dla drugiej osoby i czy możemy na nią liczyć...

Dobrze byłoby wchodzić w ten czas mając przekonanie, że jesteśmy dokładnie w takim związku. Raczej trudno odnaleźć się w układzie, w którym druga strona mówi, że jest z nami dla wygody (nie z miłości) i że zdradza, nawet jeżeli jest to tylko zdrada emocjonalna. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie, jak się Pani czuje z tymi wiadomościami dziś, czy wyobraża sobie Pani przyszłość z takim obciążeniem i przede wszystkim czy może Pani być związana z mężczyzną, który otwarcie mówi, że Pani nie kocha?

Ludzie szukają w drugiej osobie różnych rzeczy (ucieczka przed samotnością, chęć wyprowadzki z domu rodzinnego, itp.). Proszę zadać sobie również pytanie, czego Pani szuka w związku i czy to Pani otrzymuje.

Pozdrawiam

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

55 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu