Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Ciąża a leki na depresję
problem do rozwiązania

Ciąża a leki na depresję

pytanie zadane w dniu: 29.09.2010
problem zgłoszony przez: Kobieta

W trakcie ciąży zażywanie leków jest dość ograniczone. A już zwłaszcza, jeżeli są to leki na depresję. O tym, kiedy najlepiej je odstawić, by nie zaszkodziły dziecku, podpowiada Kinga Ziółkowska, ginekolog.


Treść pytania:

"Witam serdecznie.

Cierpię na depresję. Po 6. miesiącach brania leków (Aurex) czuję się o wiele lepiej i zaczynamy myśleć z mężem o dziecku. Mówiłam o tym lekarzowi i lekarz stwierdził, że jego zdaniem możemy zacząć się starać i gdy dowiem się, że jestem w ciąży, będziemy stopniowo odstawiać leki. Ja się jednak boję, że nawet w tym początkowym etapie (gdy jeszcze nie będę wiedziała, że jestem w ciąży), leki mogą zaszkodzić dziecku. Proszę o radę, jakie jest ryzyko i czy faktycznie powinnam się martwić?

Pozdrawiam ciepło."

Dr n. med. Kinga Ziółkowska Porady udziela Dr n. med. Kinga Ziółkowska, ginekolog:

Droga Pani.

Najlepszą sytuacją byłoby zupełnie odstawienie leków. Zawsze kierujemy się podstawową zasadą, że im mniej leków stosuje pacjentka w czasie ciąży, a zwłaszcza na początku, tym lepiej. Proszę jednakże w tym przypadku niczego nie robić na własną rękę - leki przeciwdepresyjne muszą być odstawiane stopniowo po porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Może Pani spytać swojego lekarza, jaki czas przewiduje na to, aby Pani całkowicie odstawiła lek i zdecydować samej, czy ten czas oczekiwania Pani na zachodzenie w ciążę jest akceptowalny. Jeżeli nie, to proszę zacząć zabiegi (zajście w ciążę wbrew pozorom nie jest tak łatwe, jak się powszechnie uważa) i odstawić leki już całkowicie po uzyskaniu testu ciążowego z wynikiem dodatnim. W czasie zabiegów przy ciąży, dawka leku powinna być stopniowo zmniejszana.

Pozdrawiam,
Kinga Ziółkowska

Przeczytaj również:

Antykoncepcja dla młodej mamy

Sprawdź ile czasu zostało Ci na dziecko

Dopadł mnie lęk przed urodzeniem dziecka...

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu